Brexit může začít. Alžběta II. podepsala klíčový zákon | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Brexit může začít. Alžběta II. podepsala klíčový zákon

ČTK

Britská královna Alžběta II. podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, na jehož základě bude zahájen proces odchodu Británie z Evropské unie. Parlament schválil zákon v pondělí.

Podpis královny byl v zásadě jen formální záležitostí - žádný britský monarcha neodmítl podepsat jakýkoli zákon za posledních více než 300 let, upozornila agentura AP.

Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 aktivuje do konce března. Až poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu ostrovního království z evropského bloku.

Premiérka Theresa Mayová v minulosti také několikrát uvedla, že je připravena v případě nespokojenosti s nabídnutými podmínkami odejít z jednání, aniž by měla v ruce konečnou dohodu.

Komentář Igora Záruby: Brexit je jako vejce. Tvrdý, ale křehký

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu varoval, že by brexit bez dohody s EU poškodil především samotnou Británii. "Spousta otázek by zůstala nevyřešená," řekl Tusk.

Podle britského ministra pro brexit Davida Davise má britská vláda sice k dispozici analýzu dopadů případné absence konečné dohody, ta však byla vypracována ještě před loňským referendem o brexitu.

Ministerstvo pod jeho vedením žádný podobný posudek dopadů vypracovat nenechalo, neboť problematika zahrnuje "příliš mnoho proměnných a nejistot". S premiérkou Mayovou se ale Davis přesto shoduje, že žádná dohoda by pro Británii byla lepší varianta, než dohoda špatná.

Glosa Jana Vávry: Co má řešit brexit?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!