Británie: Imigranti mohou být přínosem, ale i zátěží | E15.cz

Británie: Imigranti mohou být přínosem, ale i zátěží

Británie: Imigranti mohou být přínosem, ale i zátěží
David Cameron
• 
ZDROJ: čtk

Euro
Dáša Hyklová

Omezení přílivu imigrantů do Velké Británie se projeví na nižším růstu domácí ekonomiky, varuje britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost ve své nejnovější zprávě.

Premiér David Cameron sliboval snížení počtu přistěhovalců na pouhých několik desítek tisíc ročně již v průběhu předvolební kampaně. Od doby, co se v květnu 2010 nastěhoval na známou londýnskou adresu Downing Street 10 opakovaně obvinil své předchůdce z Labouristické strany ze způsobení současného stavu, „kdy je Británie až příliš přívětivá k cizincům“.

Cameronův kabinet usiluje o odvrácení této situace zpřísněním řady pravidel, včetně omezení počtu udělování pracovních a studentských víz. Kromě jiného došlo například i ke zjednodušení deportace ilegálních imigrantů. Také kontrola nelegálních přistěhovalců včetně pokut pro zaměstnavatele, kteří jim dávají práci, je přísnější. Pro ilegální imigranty by mělo být těžší sehnat si podnájem. Majitelé bytů mají nově totiž povinnost kontrolovat totožnost a status nájemníků. Nicméně i přes nejnovější restriktivní opatření přibylo ve Velké Británii v loňském roce dalších 153 tisíc nových přistěhovalců.

„Cizinci, kteří se chtějí v Británii usadit, obvykle platí vyšší daně, vyžadují menší finanční podporu státu a také jsou lépe kvalifikovaní pro práci,“ upozorňuje ve svém dokumentu OBR. Na straně druhé stárnoucí britská populace zvyšuje tlak na veřejné finance. V případě naplnění demografických prognóz bude Velká Británie potřebovat podle předběžných odhadů v roce 2063 pouze na zdravotní péči a důchody nejméně 61 miliard liber ročně navíc.

Britové chtějí nulovou imigraci

„Omezování přílivu cizinců do země sníží počet práceschopného obyvatelstva, které pravidelně odvádí daně a podporuje domácí důchodce“, varuje OBR. Pokud budou i nadále v platnosti restriktivní opatření, jejichž smyslem je snížení ročního přílivu imigrantů, Spojenému království hrozí, že dluh země naroste do roku 2063 z nynější 75 procent HDP na 99 procent HDP. Podle zprávy by Velká Británie musela ročně přijmout až 260 tisíc nových přistěhovalců, aby udržela nebližších 50 let své zadlužení na stejné úrovni, jak je tomu dnes.

Tento postup by však byl v přímém rozporu se sliby a také s aktuální politikou Camerona. Šéf konzervativců a premiér těmito svými postoji ostatně získává u britských voličů další body. Nelibost vůči přistěhovalcům není v Británii žádnou novinkou. Považuje se dokonce za jakousi přirozenou podstatu britské identity. V poslední době je však imigrace vnímána až neobvykle negativně. V nedávných průzkumech veřejného mínění přes 60 procent dotázaných Britů odpovědělo, že by snížili čistou imigraci na nulu.

Mezi hlavní důvody patří masivní příliv přistěhovalců v posledních letech, euroskepticismus a také horší domácí ekonomické podmínky. Svou roli sehrává i fakt, že ne všichni cizinci, kteří přijíždí do Británie, se na ostrovech živí poctivou prací. Řada z nich nemá ani problém porušovat tamní zákony. Také na tyto případy však našla vláda Camerona recept. Od loňského září, kdy byla zpuštěna operace Nexus, bylo ze země vyhoštěno přes 700 cizinců - násilníků, zlodějů, podvodníků a členů nejrůznějších gangů. Tento postup byl zvolen poté, co britské bezpečnostní a policejní složky zjistily, že až 28 procent lidí zatčených v Londýně kvůli závažné kriminální činnosti jsou cizinci.

Autor: Euro, Dáša Hyklová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!