Britové Assange do USA nevydají, pokud mu tam bude hrozit trest smrti | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Britové Assange do USA nevydají, pokud mu tam bude hrozit trest smrti

ČTK

Velká Británie nevydá Juliana Assange do USA, pokud mu tam bude hrozit trest smrti, řekl podle agentury Reuters náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. Zakladatele WikiLeaks zatkla britská policie. Sedm let se skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska kvůli obvinění ze znásilnění. Na zastupitelský úřad policisty pozval ekvádorský velvyslanec poté, co jihoamerická země Assangeovi odebrala azyl. Zatčení uvítala britská premiérka Theresa Mayová.

„Taková je naše obecná politika ve všech případech, a tak se vztahuje i na Juliana Assange. Nebude vydán, pokud mu bude hrozit trest smrti,“ řekl Duncan televizi SkyNews. Duncan ještě se zástupci USA o případném vydání nemluvil, napsala agentura Reuters.

Londýnská policie uvedla, že Assange zatkla na základě žádosti o vydání do Spojených států a porušení podmínek kauce v Británii. Zakladatel WikiLeaks se na ekvádorskou ambasádu uchýlil v momentě, kdy mu hrozilo vydání do Švédska kvůli podezření ze znásilnění. V tu dobu byl propuštěn na kauci.

Ekvádor Assangeovi částečně obnovil přístup k internetu

„Toto ukazuje, že ve Spojeném království si jsou všichni před zákonem rovni,“ řekla v Dolní sněmovně o zatčení premiérka Mayová.

Švédská prokuratura v roce 2017 sice případ odložila, ale stále mu hrozil postih za to, že se vyhýbal soudu. Zároveň čelí hrozbě vydání do Spojených států, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění diplomatických dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu.

Assange je ve vazbě. Ekvádorská vláda mu odňala azyl
Assange má omezený přístup k internetu, potvrdil Ekvádor

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!