Ekvádor Assangeovi částečně obnovil přístup k internetu | E15.cz

Ekvádor Assangeovi částečně obnovil přístup k internetu

Julian Assange
Julian Assange
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekvádor částečně obnovil přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, který se skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Oznámili to v neděli podle agentury Reuters Assangeův právník a server WikiLeaks. Assange na velvyslanectví jihoamerické země žije už více než šest let, aby se vyhnul vydání do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Ekvádorská vláda přerušila Assangeovu komunikaci letos v březnu kvůli tomu, že na sociálních sítích psal o tématech, která by mohla poškodit diplomatické vztahy Ekvádoru, například o diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a katalánském separatismu. Podle Assangeových přátel a příznivců byl zakladatel WikiLeaks od té doby v kontaktu jen se svými právníky.

Assange je na ambasádě od června 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Vinu popírá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video