Britského premiéra Johnsona opouští spolupracovníci, sílí volání po jeho rezignaci

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson
3
Fotogalerie

Britský premiér Boris Johnson, který po rezignaci svých ministrů a dalších vládních úředníků čelí narůstajícímu tlaku, aby se vzdal funkce, nadále odmítá možnost, že by odstoupil. Poslancům v parlamentu řekl, že právě v těchto těžkých časech a v době největší války v Evropě za osm desetiletí musí vláda pokračovat. Své odhodlání nerezignovat zopakoval i na schůzce se svými ministry. K demisi podle britských médií vyzval Johnsona jeho dlouholetý spolupracovník a ministr Michael Gove, premiér ho následně odvolal. Ve čtvrtek rezignovala britská ministryně školství Donelanová, kterou Johnson jmenoval teprve v úterý. Nový ministr financí Zahawi vyzval Johnsona k odstoupení.

„Toto je přesně doba, kdy byste očekávali, že vláda neodejde a že bude pokračovat v práci,“ řekl dnes Johnson podle agentury Reuters britským poslancům. Připomněl, že ekonomika čelí těžkým časům kvůli ruské válce na Ukrajině. Prohlásil také, že jeho vláda provádí „největší snížení daní za desetiletí“.

Johnson čelil tvrdé kritice například od šéfa labouristů Keira Starmera. Ian Blackford ze Skotské národní strany (SNP) se Johnsona ptal, „kolik ještě ministrů musí odejít, aby (ministerský předseda) vzal pero a podepsal rezignaci“.

České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?

Video placeholde
• Videohub

K demisi znovu vybídl Johnsona i konzervativní poslanec a exministr pro brexit David Davis. „Před šesti měsíci jsem vyzval premiéra k rezignaci, protože už tehdy bylo jasné, že jeho vládnutí vytváří řadu problémů, které paralyzují vládu. Dnes ho žádám, aby udělal čestný krok a aby dal přednost národním zájmům před zájmy vlastními,“ řekl v parlamentu Davis.

Johnson v reakci na jeho slova uvedl, že s ním „absolutně nesouhlasí“. Podle premiéra zůstat ve funkci neznamená jít proti národním zájmům. Jak následně doplnila Johnsonova mluvčí, premiér se navzdory nedávným rezignacím domnívá, že má nadále podporu svých poslanců.

Večer se britský premiér setkal se svými ministry a zopakoval jim, že „trvá na svém a nehodlá odstoupit“. Vyplývá to alespoň ze zdrojů, na které se odvolávají britská média. Za posledních 24 hodin již z Johnsonovy širší vlády odešlo více než 32 britských poslanců, což je vůbec nejvíce za jediný den v britské historii.

Vnitropolitický vývoj v Británii je v posledních hodinách chvílemi málo přehledný. Zpravodajská stanice BBC nejprve večer uvedla, že svou rezignaci oznámil již třetí z Johnsonových ministrů, ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Po chvíli ale tuto informaci stáhla s tím, že nebyla pravdivá. Již v úterý na své funkce rezignovali ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak.

Poslední z řady končících ministrů je Michael Gove, který měl v Johnsonově vládě na starosti otázky bydlení. Uvedly to stanice BBC a Sky News, podle nichž Gove skandály zatíženého ministerského předsedu předtím sám vyzval k rezignaci. Podle zdrojů obou stanic Johnson v reakci na to svého dlouholetého politického souputníka odvolal.

Ve středu večer rezignoval také ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart. Je třetím ministrem britské vlády, který tento týden kvůli premiérovi Borisi Johnsonovi podal demisi, informovala agentura Reuters.

Mezi ministry platil Gove za těžkou politikou váhu. Již v předvolební kampani před brexitovým referendem v roce 2016 vedl spolu s Johnsonem kampaň za vystoupení z Evropské unie. Vztahy mezi nimi se však vždy vyznačovaly také konkurencí, uvedla agentura DPA.