Britští poslanci odmítli harmonogram schvalování zákona k brexitu. Ten se tak nejspíš znovu odloží

Britský premiér Boris Johnson utrpěl porážku při hlasování o brexitu.

Britský premiér Boris Johnson utrpěl porážku při hlasování o brexitu. Zdroj: Reuters

Před britským parlamentem protestují příznivci i odpůrci brexitu
Před britským parlamentem protestují příznivci i odpůrci brexitu
Před britským parlamentem protestují příznivci i odpůrci brexitu
Před britským parlamentem protestují příznivci i odpůrci brexitu
Před britským parlamentem protestují příznivci i odpůrci brexitu
6
Fotogalerie

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie "tak nebo onak" opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

"Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení, namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou," uvedl Johnson. "Nyní čelíme tomu, že potrvá nejistota (...) Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody," dodal.

Britský premiér zároveň uvítal skutečnost, že poslanci při prvním hlasování upravenou brexitovou dohodu podpořili, když posunuli prováděcí zákon do další fáze legislativního procesu. Neuvedl ale, zda jeho projednávání definitivně končí, jak naznačoval v odpoledním vystoupení před poslanci.

Johnsonův irský protějšek Leo Varadkar na dění v britském parlamentu také hledal pozitiva. "Je vítané, že Dolní sněmovna jasnou většinou hlasovala pro zákon potřebný ke schválení dohody o vystoupení. Nyní budeme očekávat vývoj z Londýna a Bruselu ohledně dalších kroků včetně rozvrhu pro legislativu a potřeby odkladu," napsal na twitteru.

Lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn Johnsona vyzval, aby spolupracoval s opozicí a dohodl "rozumný" harmonogram pro projednání "nesmírně důležitého" prováděcího zákona. "Myslím, že tato sněmovna schválí projednávání tohoto zákona," dodal.

Johnson ale v reakci uvedl, že legislativní proces bude pozastaven, dokud státy EU nerozhodnou o britské žádosti o nový odklad brexitu.

Bude s nimi prý o tomto kroku hovořit. Premiér zopakoval svůj názor, že Británie by unii měla opustit v aktuálním termínu na konci října. Odpoledne avizoval, že pokud zbytek EU přistoupí na požadované tříměsíční odsunutí data brexitu, bude usilovat o předčasné volby.

Ve středu a čtvrtek se poslanci vrátí k nedokončené debatě o nedávném parlamentním projevu královny, oznámil po večerních hlasováních Jacob Rees-Mogg, který v dolní komoře parlamentu předkládá vládní plány. Dodal, že v pátek Dolní sněmovna zasedat nebude.

Britská libra poté, co Dolní sněmovna odmítla harmonogram schvalování zákona k brexitu, klesla vůči dolaru i euru. Kolem 20:50 SELČ libra vůči dolaru odepisovala bezmála 0,6 procenta na 1,2888 dolaru. Euro ve stejnou dobu vůči libře posílilo o 0,4 procenta na 0,8632 libry.