Brexit: Johnsonova vláda věří, že Británie unii opustí 31. října | E15.cz

Johnsonova vláda věří, že Británie unii opustí 31. října

ČTK

Britská vláda i přes výsledek sobotního hlasování parlamentu plánuje odejít z Evropské unie v aktuálním termínu, tedy k 31. říjnu. V televizi Sky News to uvedl de facto náměstek premiéra Borise Johnsona Michael Gove. Připouští ale, že se zvýšilo riziko odchodu z unie i bez vyjednané dohody. Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že vláda má v Dolní sněmovně dostatečnou podporu, aby dohoda obstála v dalším hlasování.

Johnsonovi se v sobotu v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit dohodu o brexitu, zákonodárci chtějí mít nejprve obsah dohody převedený do britského práva a řádně schválený.

Johnson po sobotním nezdaru v parlamentu odeslal do Bruselu dopis s žádostí o odklad brexitu, jak mu ukládá zákon. Dopis ale podle médií nepodepsal. Připojil k němu naopak další dopis, ve kterém odklad brexitu označuje za chybu.

Johnson poslal dopis požadující odklad brexitu, britský tisk jej opěvuje i kritizuje

"Ten dopis poslal jen proto, že to vyžadoval parlament," uvedl dnes Gove. Rozhodnutí Dolní sněmovny podle něj "nezmění postoj vlády ani její odhodlání" odejít z unie do konce října.

Kvůli nejnovějšímu vývoji ohledně brexitu se zvýšilo riziko, že Británie odejde na konci října i přesto, že nebude mít vyjednanou dohodu. "Kvůli včerejšímu (sobotnímu - pozn. ČTK) hlasování nemůžeme zaručit, že žádost o odklad bude schválena," sdělil Gove.

Z Rejžkova deníčku: Boží mlýny, pracujte!

Stanovisko odchodu k plánovanému datu podpořil dnes i ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého parlament Johnsona neumlčí. S dalším odkladem podle něj nesouhlasí ani evropské státy. "(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští týden," uvedl Raab.

Tento scénář v sobotu po neúspěšném hlasování zmínil i Johnson, jehož vláda má v úmyslu předložit legislativní opatření k ratifikaci smlouvy o rozluce. Že má návrh dostatečnou podporu si myslí i Gove - žádost o odklad brexitu by při schválení dohody Londýn stáhl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!