Britští zdravotníci stávkují. Poprvé za víc než 30 let | E15.cz

Britští zdravotníci stávkují. Poprvé za víc než 30 let

První stávka britských zdravotníků za více než 30 let
První stávka britských zdravotníků za více než 30 let
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tisícovky britských pracovníků ve zdravotnictví dnes na čtyři hodiny zastavily práci na protest proti stagnaci mezd zdravotních sester, porodních asistentek, členů záchranné služby a nemocničního pomocného personálu v Anglii a Severním Irsku. Vláda odmítá návrh odborů zvýšit některým z těchto zaměstnanců mzdy o další jedno procento. Šlo o první stávku za zvýšení mezd v britském Národním zdravotním systému (NHS) za více než 30 let.

Po stávce zdravotníků se během následujících čtyř dnů uskuteční další a kratší protestní akce. Odbory tvrdí, že stávka nezasáhne pohotovostní služby, ale jen některé rutinní výkony a služby.

„Pro mnohé to bude poprvé, co vstoupí do stávky, protože poslední taková akce kvůli mzdám se uskutečnila před 32 lety,“ řekl před protestem Dave Prentis, šéf odborového svazu Unison, jenž reprezentuje 300 tisíc anglických pracovníků ve zdravotnictví.

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt tvrdí, že 55 procentům zdravotníků v systému NHS mzda vzroste o tři procenta díky každoročnímu navýšení a země si prý nemůže dovolit přidat ještě víc. „Máme velmi jasnou analýzu, že pokud tak učiníme, ředitelé nemocnic by letos museli poslat domů na 4000 sester a příští rok kolem 10 tisíc,“ řekl Hunt BBC.

Ti zaměstnanci, na které se automatické zvýšení mezd o tři procenta nevztahuje, už jedno procento navíc dostali.

Britské ekonomice se poměrně daří, ale zvyšování mezd je omezené, což vede k poklesu životní úrovně. Tato skutečnost je hlavním zdrojem argumentů opoziční Labouristické strany proti vládě v čele s konzervativci premiéra Davida Camerona, a to několik měsíců před květnovými parlamentními volbami.

Standard zdravotní péče ve Velké Británii

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video