Brusel dá 350 milionů eur na pomoc syrským uprchlíkům

Uprchlíci při plavbě z Turecka do Řecka

Uprchlíci při plavbě z Turecka do Řecka Zdroj: ctk/ap

Programy za celkem 350 milionů eur (asi 9,5 miliardy korun) v příštích měsících pomohou až 1,5 milionu uprchlíků ze Sýrie i komunitám, které se jich ujaly v Libanonu, Turecku, Jordánsku a Iráku. Zatím největší balík pomoci z rok starého evropského svěřeneckého fondu oznámila Evropská komise.

Peníze půjdou především na školství. Výrazné posílení podpory vzdělávacích programů v Turecku, Libanonu a Jordánsku za 140 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun) má umožnit přístup do školy dalším 172 tisícům dětí uprchlíků ve školním věku. Spolu s předškolními a dalšími programy tak má být - buď přímo nebo prostřednictvím UNICEF či evropských nevládních organizací - zlepšen přístup ke vzdělání pro 587 tisícům dětí a adolescentů.

Na zlepšování ekonomických možností uprchlíků tak, aby nebyli závislí jen na mezinárodní pomoci, je určeno 130 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun). V regionu se mají programy tohoto typu dotknout asi 400 tisíc osob, především v Turecku.

Jde o nejefektivnější způsob, jak řešit kořeny současné migrační krize

Další peníze z celkového balíku jsou určeny především Turecku, Libanonu a Iráku na zlepšení zdravotní situace uprchlíků, jejich psychosociální podporu či ochranu proti sexuálnímu násilí.

Programy zlepšující situaci v oblastech jako je zásobování vodou a hygiena v Jordánsku a Libanonu budou stát dalších 25 milionů eur (675 milionů korun). Zlepšit by měli situaci asi milionu osob.

„Jsem přesvědčen, že jde o nejefektivnější způsob, jak řešit kořeny současné migrační krize,“ míní eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn. Situaci v Sýrii a okolí označil za největší krizi od druhé světové války. Pokud má Evropa úspěšně reagovat, musí to učinit společně.