Brusel navrhne bezvízový styk s Ukrajinou, referendu v Nizozemsku navzdory | E15.cz

Brusel navrhne bezvízový styk s Ukrajinou, referendu v Nizozemsku navzdory

Lidé demonstrující proti asociační dohodě EU-Ukrajina
Lidé demonstrující proti asociační dohodě EU-Ukrajina
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise předloží tento měsíc návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie, a to i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí. Agentuře Reuters to dnes řekl vysoce postavený zdroj z EU. Brusel to chce udělat proto, že to už Kyjevu slíbil, uvedl zdroj.

Šéf komise Jean-Claude Juncker v březnu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi veřejně slíbil, že na Ukrajině toužebně očekávaný návrh na bezvízový styk předloží v dubnu.

„Může to vypadat, že ignorujeme nizozemské voliče, musíme ale držet slovo, které jsme Ukrajině dali,“ řekl zdroj. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Dialog od roku 2008

Zdroj sdělil, že komise do návrhu zahrne článek, který umožní zemím EU dočasné znovuzavedení víz v případě prudkého nárůstu migrace z Ukrajiny. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008.

Nizozemci ve středečním referendu asociační dohodu s Ukrajinou jasnou většinou odmítli a výsledek je platný, protože hlasování se zúčastnilo více než 30 procent voličů. Verdikt Nizozemců sice pro vládu není závazný, premiér Mark Rutte už ale přislíbil, že dřívější souhlas s dohodou vláda přehodnotí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video