Brusel zažil stotisícovou demonstraci, zemi čeká i generální stávka | E15.cz

Brusel zažil stotisícovou demonstraci, zemi čeká i generální stávka

Odborová demonstrace v Bruselu
Odborová demonstrace v Bruselu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 100 tisíc lidí podle belgické policie demonstrovalo v Bruselu proti hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády, které zamýšlí kvůli rozpočtovým škrtům. Ze stejného důvodu se stávkovalo v některých průmyslových podnicích, školách, poštách a jinde v zemi. Převážně pokojný pochod nakonec zastínily potyčky s policií, které si podle agentury AP vyžádaly nejméně 14 zraněných.

Podle organizátorů demonstrace se z různých částí Belgie sjelo do metropole na 130 000 lidí. Odbory označily dnešní akci za „historickou“ mobilizaci, která svou účastí výrazně převyšuje protesty, které se proti utahování opasků konaly v minulých letech.

„Je nutné vyvinout úsilí, to je jasné. Ale koktejl opatření navrhovaných vládou je zvlášť nespravedlivý,“ řekla představitelka socialistů Laurette Onkelinxová, která kráčela v čele průvodu. „Velké podniky se totiž na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení,“ dodala.

Došlo i na potyčky

Hlavní průvod se obešel bez incidentů. Avšak u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a dalších demonstrantů a policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a vodním dělem.

Potyčky mezi protestujícími a policií si na závěr pochodu vyžádaly nejméně 14 zraněných. Podle AP demonstranti rovněž převrhli jeden automobil, zapálili motocykl a házeli po policistech dlažební kostky a pyrotechniku.

Jen předehra

Demonstrace byla podle odborů jen „předehrou“ širšího protestního hnutí. V příštích týdnech počítají s dalšími demonstracemi a stávkami v regionech a na 15. prosince plánují generální stávku v celém království.

Vláda svolala kvůli napjaté situaci na dnešní večer mimořádnou schůzi a pozvala na ni tři hlavní odborové svazy.

Jde o první zatěžkávací zkoušku pro novou vládu, kterou řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel, syn známého belgického a evropského politika Louise Michela. Je v čele koalice tří pravicových vlámských stran a jedné frankofonní. Ve svých 38 letech je nejmladším premiérem v dějinách země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video