Brusel zvažuje další protiruské sankce, rozhodne v půli listopadu | E15.cz

Brusel zvažuje další protiruské sankce, rozhodne v půli listopadu

Federica Mogherini
Federica Mogherini
• 
ZDROJ: CC: CC-BY-2.0/ The Official CTBTO Photostream/wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie může kvůli ukrajinské krizi uvalit na Rusko další sankce. Na oficiální návštěvě Polska to řekla vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Šéfka unijní diplomacie ostře kritizovala volby na východě Ukrajiny, které uspořádali proruští separatisté a které Moskva i přes výhrady Západu a Kyjeva uznala.

„Otázka sankcí je stále na stole,“ řekla Mogheriniová, která do Polska zavítala v rámci své první cesty v nové funkci. Zdůraznila také, že jakékoli rozhodnutí v této věci bude vycházet z vůle všech 28 členů evropského bloku.

Ve středu předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že protiruské sankce se prozatím nezmění. Juncker se v blízké době chce sejít s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, termín návštěvy ale stanoven ještě nebyl.

Volby na východě Ukrajiny Mogheriniová označila za „nelegální a nelegitimní“ a za „velmi špatné znamení“. „Situace v oblasti je mimořádně špatná,“ dodala s tím, že lidé na východě Ukrajiny nadále umírají. Na východě sice platí příměří, na kterém se vláda s povstalci dohodla v září, obě strany se ale navzájem obviňují z jeho porušování.

O další unijní strategii vůči Ukrajině a Rusku chce Evropská unie jednat 17. listopadu, kdy se sejdou ministři zahraničí unijních zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video