Buď úplný brexit, nebo členství v EU. Tusk nedal Británii naději na třetí cestu | E15.cz

Buď úplný brexit, nebo členství v EU. Tusk nedal Británii naději na třetí cestu

Donald Tusk
Donald Tusk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk zmínil možnost, že si Británie odchod z Evropské unie nakonec kvůli očekávaným odlukovým potížím rozmyslí, ačkoli takový obrat v postoji Londýna považuje za vysoce nepravděpodobný. Informovala o tom agentura Reuters. Britská vláda nicméně opakovaně oznámila, že rozhodnutí odejít z EU je neměnné.

"Nemá význam spekulovat o hladkém brexitu," řekl Tusk. "Byly by to jen teoretické spekulace. Podle mě je jediná možná alternativa k tvrdému brexitu žádný brexit. I když dnes takřka nikdo v takovou možnost nevěří," dodal.

Spojené království podle Tuska totiž nakonec možná zjistí, že jakákoli forma rozvodu s Evropskou unií, tedy brexit, bude mít pro zemi vážné následky. Londýn je ale přesvědčen, že i když vystoupení z unie může v počátku přinést hospodářské komplikace či ekonomické otřesy, nakonec bude odchod pro Brity přínosem.

Británie si rovněž přeje hladká vyjednávání. Problematickým bodem výstupových rozhovorů bude zřejmě otázka zachování přístupu k jednotnému unijnímu trhu a kontrola přistěhovalectví. EU opakovaně konstatovala, že bez uznání volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu nemůže Británie se společným trhem počítat.

Výstupová jednání začnou příští rok na jaře, až britská premiérka Theresa Mayová oficiálně Bruselu sdělí záměr unii opustit. Oznámení chce Mayová učinit do března. O odchodu z EU rozhodli Britové v červnovém referendu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.