Buffettova Berkshire Hathaway koupí za miliardy dolarů pojišťovnu Alleghany

Americký miliardář Warren Buffett

Americký miliardář Warren Buffett Zdroj: Reuters

Americký miliardář Warren Buffett
2
Fotogalerie

Americká společnost Berkshire Hathaway koupí za 11,6 miliardy dolarů (259 miliard korun) pojišťovnu Alleghany. Investiční podik investora a filantropa Warrena Buffetta si tím posílí váhu pojišťoven v portfoliu. Firma, jejíž 91letý ředitel si ještě před několika týdny stěžoval, že nenachází dobré investiční příležitosti, to uvedla ve svém sdělení.

Alleghany sídlí v New Yorku, v roce 1929 ji založili železniční podnikatelé Oris a Mantis Van Sweringenovi. Působí především v oblasti majetkového a úrazového pojištění a také v pojištění prostřednictvím dceřiných společností a investic. Vlastní rovněž zajišťovnu TransRe. Z železniční společnosti ji přetvořila na pojišťovací a investiční firmu rodina Kirbyových.

V portfoliu společnosti Berkshire jsou pojišťovny zastoupeny velmi významně. Berkshire už vlastní pojišťovnu Geico, která pojišťuje automobily, a zajišťovnu General Reinsurance.

Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Video placeholde
• Videohub

„Berkshire bude dokonalým trvalým domovem pro Alleghany, společnost, kterou pozorně sleduji už 60 let,“ uvedl Buffett, který je předsedou správní rady a generálním ředitelem Berkshire Hathaway. „Rodina Kirbyových za 85 let vytvořila podnik, který má mnoho podobností s Berkshire Hathaway,“ dodal.

Berkshire očekává, že transakce bude dokončena v letošním čtvrtém čtvrtletí. Alleghany pak bude fungovat jako nezávislá součást Berkshire Hathaway.