Bundesbank: Eurozóna poroste pomaleji, než se čekalo. I kvůli Ukrajině | E15.cz

Bundesbank: Eurozóna poroste pomaleji, než se čekalo. I kvůli Ukrajině

Kontejnery v hamburském přístavu
Kontejnery v hamburském přístavu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomika eurozóny poroste ve zbytku letošního roku pomaleji, než se původně očekávalo. Německá centrální banka Bundesbank ve své pravidelné měsíční zprávě upozornila, že hospodářský růst brzdí konflikty na Ukrajině a v dalších částech světa, které mají negativní dopad na podnikatelskou důvěru.

Hospodářský růst v eurozóně se ve druhém čtvrtletí překvapivě zastavil. Podkopal jej pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. Zvyšuje se tak tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby přikročila k novým opatřením na podporu růstu, například k nákupům dluhopisů.

Bundesbank uvedla, že podnikatelskou důvěru podkopaly zejména sankce související s ukrajinskou krizí. Dodala nicméně, že obchodní restrikce budou mít přímý dopad pouze na zlomek exportu z Evropské unie. Upozornila rovněž, že základní hospodářské trendy v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, zůstávají navzdory zhoršeným vyhlídkám příznivé.

Vývoj ekonomiky eurozóny za posledních 10 let
tradingeconomics.com

Moskva tento měsíc zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.

11 bilionů na levné půjčky

ECB v červnu ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Banka tehdy představila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně programu levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur, tedy 11 bilionů korun.

ECB v červnu předpověděla, že v celém letošním roce ekonomika eurozóny stoupne o procento, zatímco v březnu počítala s růstem o 1,2 procenta. Příští rok by měl růst podle ECB zrychlit na 1,7 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.