Bývalý šéf MMF čelí novému vyšetřování, měl obelhat akcionáře | E15.cz

Bývalý šéf MMF čelí novému vyšetřování, měl obelhat akcionáře

Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování úpadku lucemburské investiční společnosti LSK, kterou do října loňského roku řídil bývalý francouzský politik a finančník Dominique Strauss-Kahn, někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF). Sám Strauss-Kahn je podezřelý ze zpronevěry a neoprávněného nakládání s cizími finančními prostředky.

Šetření vyvolala stížnost akcionáře LSK Jeana-Françoise Otta, který do firmy vložil půl milionu eur s přesvědčením o zdravém finančním stavu LSK. Podnikatel tvrdí, že byl obelhán, protože informace, které obdržel, neodpovídaly reálnému stavu věcí.

K Ottově stížnosti se následně připojily desítky dalších akcionářů z různých zemí světa. Celková ztráta, kterou údajně utrpěli, se odhaduje na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

DSK obětí podvodu?

Podle Jeana Veila, advokáta Strausse-Kahna, neměl finančník na vedení společnosti LSK žádný vliv a sám se stal obětí podvodu. LSK vyhlásila úpadek loni v listopadu krátce poté, co její zakladatel Thierry Leyne spáchal sebevraždu v izraelském Tel Avivu. Strauss-Kahn vedení LSK opustil krátce před Leyneovou smrtí.

Strauss-Kahn v posledních čtyřech letech čelil obviněním ze znásilnění a kuplířství, musel odstoupit z vedení MMF i vrcholné politiky a rozvést se. Nyní působí na různých místech jako mezinárodní poradce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video