Cameron by neváhal vetovat rozpočet EU i omezit imigraci | E15.cz

Cameron by neváhal vetovat rozpočet EU i omezit imigraci

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský premiér David Cameron je připraven v případě potřeby vetovat rozpočet Evropské unie. Stejně tak podporuje záměr přezkoumat pravidla volného pohybu osob po unii ve snaze omezit počet občanů EU pracujících v Británii. Cameron to dnes uvedl v televizním rozhovoru na úvod výroční konference jeho Konzervativní strany.

Evropská unie zahajuje vyjednávání o rozpočtu pro léta 2014 až 2020. Cameron je připraven veto použít, pokud by byl navrhovaný rozpočet „výrazně zvýšen“, nebo „pokud by neměl dostatečné kontrolní mechanismy“. V souvislosti se svým vetem fiskálního paktu loni v prosinci řekl, že „lidé v Evropě vědí, že myslím vážně, co říkám“.

Podle Camerona také nastane čas, kdy bude mít unie dva rozpočty, jeden pro eurozónu, „protože oni se musí navzájem podporovat mnohem víc“, a druhý pro ostatní země EU. Sotva se tak prý stane v nadcházejícím rozpočtovém období, ale podle Camerona to naznačuje, kam se Evropa ubírá.

Cameron je před sjezdem pod palbou kritiky nejen opozice, která mu vyčítá, že hluboké škrty jeho vlády vedly k recesi a nesnížily zadlužení země. Musí čelit také silnému protievropskému křídlu ve vlastní straně a řadě konzervativních poslanců, kteří jsou přesvědčeni, že toryové příliš ustupují koaličním liberálním demokratům.

Podle průzkumu institutu YouGov, který dnes zveřejnil nedělník The Sunday Times, podporuje nyní opoziční labouristy 45 procent Britů, konzervativce 31 procent a liberální demokraty osm procent.

Jedním z citlivých témat britské politiky od rozšíření EU v roce 2004 je také imigrace. Cameron řekl, že je pro přezkoumání pravidel umožňující lidem ze zemí EU volný vstup a práci v Británii. Volný pohyb osob je jedním ze základních kamenů unie.

„Věřím v jednotný trh, věřím ve volný pohyb osob. Ale před dvěma týdny jsem navštívil během týdne dvě továrny a zeptal jsem se jich, kolik zaměstnávají lidí z jiných zemí EU? … V jedné to bylo 60 procent a ve druhé 50 procent. Bože na nebesích, máme v naší zemi přece tolik nezaměstnaných, kterým chceme dát vzdělání a vyučit je a vrátit je zpátky do práce,“ řekl Cameron.

Podle něj by imigrace z EU měla být součástí celkového přehodnocení „rovnováhy kompetencí“ mezi Británií a unií.

Ministryně vnitra Theresa Mayová v rozhovoru, který otiskly The Sunday Times, řekla, že vláda zvažuje i vízové kontroly pro občany některých zemí EU. Podle Mayové by unijní direktiva o svobodě pohybu zaručující 500 milionům občanů cestovat volně po EU měla být přehodnocena.

„Zaměřujeme se nyní na tuto oblast zneužívání svobody pohybu. Ale půjdeme v tomto ohledu dál a otázka svobody pohybu bude součástí přezkoumání (vztahů s Bruselem),“ řekla Mayová The Sunday Times. „Budeme se zaměřovat na to, kde jsou mezi EU a Británií rozhodovací pravomoci a jaký je jejich dopad.“

Důvodem případného omezení svobody pohybu v EU, který by znamenal střet s Bruselem a ostatními zeměmi unie, je obava ze zvýšení ekonomických přistěhovalců. Příští rok vyprší omezení pro práci Rumunů a Bulharů v Británii a podle The Sunday Times se experti obávají přílivu lidí hledajících práci.

Cameron naopak víceméně vyloučil uspořádání referenda o členství Británie v EU s tím, že chce setrvat v unii, ale chce pozměnit vztahy s Bruselem. „Nejsem spokojen s nynějším stavem, ale také si nemyslím, že by bylo správné nyní odcházet,“ řekl Cameron.

„Myslím, že většina lidí v této zemi nechce opustit EU, ale ani ji nechce přijmout ve stavu, v jakém je. Chtějí teď změnu. Já chci změnu teď. Pokud bude po příštích volbách čistě konzervativní vláda, může to změnit a může tyto vztahy znovu projednat,“ dodal britský premiér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video