Cameron: EU najde způsob, jak splnit britské požadavky | E15.cz

Cameron: EU najde způsob, jak splnit britské požadavky

Britský premiér David Cameron a německá kancléřka Angela Merkelová
Britský premiér David Cameron a německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Evropská unie umí být flexibilní a dokáže najít řešení pro splnění britského požadavku na změnu vztahů mezi Londýnem a Bruselem. Při návštěvě Berlína to prohlásil britský premiér David Cameron. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila přesvědčení, že pokud bude politická vůle, podaří se najít cestu pro britské požadavky.

„Evropská unie v minulosti ukázala, že když má nějaký členský stát problém, který je třeba řešit, umí být flexibilní. A věřím, že se to stane znovu,“ řekl britský premiér. Podle něj však neexistuje žádné rychlé řešení, jak nově nastavit vztahy mezi Británií a EU. Cameron je přesvědčen, že jednání potrvají dlouho, a nechtěl předem vyloučit ani možnou úpravu zakládajících smluv EU, což by vyžadovalo souhlas všech 28 států.

„Kde je vůle, tam je i cesta. Evropa už to několikrát prokázala a i teď chceme podle tohoto principu postupovat,“ řekla Merkelová. „Teď začínáme jednat o obsahu a na zodpovězení otázky, co musí být změněno, jestli je nutná změna smluv, nebo se to dá udělat sekundárním právem, bude čas později,“ doplnila.

Přínos pro obě strany

„Z německé strany je jasné přání, i když rozhodnutí bude samozřejmě na Britech, aby Británie zůstala členem Evropské unie,“ uvedla rovněž německá kancléřka. Rovněž Cameron podotkl, že britské členství v unii je přínosem pro obě strany. „Evropská unie v každém případě bude vypadat lépe, když bude Británie jejím členem. A myslím, že je to i v zájmu Británie, že jí nejlépe poslouží, když zůstaneme v EU,“ řekl.

Německo chce podle Merkelové Británii „konstruktivně provázet“ při jednáních o novém vztahu mezi Londýnem a Bruselem. V některých oblastech, například co se týká omezování byrokracie, podle ní Německo zastává podobnou pozici jako Británie. Kancléřka ale uvedla, že EU nebude při jednání s Londýnem ustupovat v ustanoveních, která se týkají volného pohybu osob.

Výhody volného pohybu osob přiznal i Cameron. „Jsem toho názoru, že volný pohyb osob by se neměl rušit. Je důležité, že volný pohyb osob existuje, že lidé mohou jít do jiného členského státu EU a najít si tam práci. Dělá to i hodně Britů,“ řekl. „Jsme ale přesvědčeni, že by lidi (do jiných států) neměly přitahovat sociální systémy, to by nebylo spravedlivé,“ dodal.

Problém zneužívání

O problému zneužívání sociálních systémů bohatších unijních zemí občany chudších států se v posledních letech mluvilo i v Německu. Merkelová dnes přiznala, že to vnímá jako problém. „V Evropské unii nemáme sociální unii. Minimální mzdy jednotlívých států se dramaticky liší, stejně tak sociální služby. Otázka volného pohybu osob tedy musí být přirozeně spojena s otázkou práce a s tím, jak vytvoříme spravedlivou rovnováhu sociálních služeb,“ řekla.

Cameron před nedávnými britskými parlamentními volbami slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií a že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti britského členství v evropském bloku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.