Část Austrálie vyhlásila stav nouze. Shořelo území o rozloze větší než celé Slovensko

Požáry v Austrálii

Požáry v Austrálii Zdroj: ČTK

Ničivé požáry v Austrálii
Ničivé požáry v Austrálii
Ničivé požáry v Austrálii
Ničivé požáry v Austrálii
Ničivé požáry v Austrálii
60
Fotogalerie

Rozsáhlé požáry na jihovýchodě Austrálie zuří dál. Evakuovat se kvůli nim musely tisíce obyvatel. Po krátkém ochlazení se totiž v sobotu očekávají vysoké teploty a silný vítr. Australský stát Nový Jižní Wales kvůli tomu vyhlásil stav nouze. Ohně v oblasti zuří již několik týdnů a podle vyjádření úřadů jim jenom od pondělí podlehlo osm lidí a 18 dalších se pohřešuje.

„Prioritou dneška je boj s ohněm a evakuace, je potřeba dostat lidi do bezpečí,“ citovala agentura Reuters australského premiéra Scotta Morrisona. „Části Viktorie i Nového Jižního Walesu oheň úplně zničil, (lidé) přišli o elektřinu i možnosti komunikace,“ dodal Morrison.

Chladnější počasí na přelomu roku pomohlo hasičům v boji s požáry, lidé si mohli doplnit zásoby potravin a vody. U supermarketů a na benzinových pumpách se vytvořily fronty, na znovuotevřených dálnicích vysoké počty přesouvajících se lidí způsobily dopravní zácpy.

O víkendu se očekává, že teploty znovu přesáhnou 40 stupňů Celsia. „Je tu velká šance, že podmínky budou v sobotu stejně špatné nebo ještě horší (než v úterý),“ uvedl zástupce hasičů z Nového Jižního Walesu Rob Rogers. V pondělí a úterý zemřeli kvůli požárům čtyři lidé, o silvestrovském večeru požáry uvěznily tisíce turistů i místních na plážích. Podle úřadů oheň ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales tento týden zničil 381 domů a způsobil četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Úřady v Novém Jižním Walesu turistům nařídily opustit zhruba 250 kilometrů velkou oblast podél oblíbeného jižního pobřeží, píše agentura AP. Podle oblastního ministra pro dopravu Andrewa Constance je to „největší hromadný přesun lidí z regionu, jaký (stát) kdy zažil“.

Z pobřežního města Mallacoota ve státě Viktorie, které leží asi 400 kilometrů východně od Melbourne, evakuuje okolo 500 lidí loď australského námořnictva. Požár tam v úterý na plážích uvěznil přes 4000 lidí, úřadům se jim od té doby podařilo poskytnout jídlo, vodu, palivo i lékařskou pomoc.

„Myslíme si, že je tam zhruba 3000 turistů a 1000 místních. Ne všichni z nich budou chtít odejít a všichni najednou se do plavidla nevejdou,“ uvedl premiér státu Viktorie Daniel Andrews.

Austrálie se v letních měsících potýká s požáry každoročně, jejich brzký nástup a rozsah z nich však podle úřadů nyní učinil ty nejhorší zaznamenané. Shořelo zhruba pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a zničeno bylo přes 1300 domů. Trpí i zvířata, nejčastěji se setkáváme s fotografiemi uhořelých klokanů a koal.

Podívejte se na australské peklo

Video placeholde
Ničivé požáry v Austrálii • Reuters