Část Chorvatska, Černé Hory a Bosny postihl blackout, v Dalmácii propukl dopravní chaos

Ilustrace

Ilustrace Zdroj: E15 Ján Juhaniak

Rozsáhlé části Černé Hory, Bosny a chorvatské Dalmácie postihl výpadek v dodávkách elektrického proudu. V důsledku blackoutu nastal chaos v dopravě. Potížím čelí i podniky. Region se nyní potýká s vlnou veder, teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

V chorvatském Splitu podle stanice N1 nefungují semafory, městem znějí sirény záchranných služeb. Proud nemá ani Dubrovník, Zadar, Omiš, Makarska a řada dalmatských ostrovů.

„Na silnicích je už úplný chaos, semafory nefungují, občané si v obchodech nemohou nic koupit, protože soustavy nefungují. Restaurace, kavárny... všichni jsou v obrovských problémech,“ uvedl chorvatský list Slobodna Dalmacija.

V bosenském hlavním městě Sarajevu stojí tramvaje a bez elektřiny je i řada dalších měst po celé zemi.

V Černé Hoře mají dodávky proudu pouze města na severu země. Výpadek potvrdil na sociálních sítích také operátor černohorské přenosové soustavy CEDIS.

Stanice N1 upozorňuje, že stále není jasné, co blackout zapříčinilo. Prvotní informace hovořily o poruše přenosové soustavy v Černé Hoře, odkud se výpadek rozšířil dál. Podle agentury HINA se dosud nikdy nestalo, aby elektroenergetická soustava zkolabovala hned ve třech zemích najednou.