Česko chce poslat do Iráku instruktory pro výcvik pilotů L-159 | E15.cz

Česko chce poslat do Iráku instruktory pro výcvik pilotů L-159

Zástupce velitele iráckých vzdušných sil Faris Hassan Al Zireg Falah si prohlédl v Aeru Vodochody halu montáží letadel L-159.
Zástupce velitele iráckých vzdušných sil Faris Hassan Al Zireg Falah si prohlédl v Aeru Vodochody halu montáží letadel L-159.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Iráku by mohlo Česko vyslat instruktory posádek letounů L-159. Odjelo by kolem 30 lidí, z toho čtyři letečtí instruktoři a technici. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pomoc při výcviku má být dalším českým příspěvkem v boji proti takzvanému Islámskému státu. Návrh chce předložit vládě ke schválení.

Vyslání skupiny prý Stropnický při středečním setkání projednal s americkým ministrem obrany Ashtonem Carterem. Ze schůzky podle českého ministra vyplynulo, že Američané znásobily svoje úsilí v boji proti takzvanému Islámskému státu a chtějí se zaměřit především na pomoc irácké armádě. Carter prý zdůrazňoval, že důležitý je především výcvik a trénink iráckých sil.

„A v tom smyslu jsme ho mohli informovat o tom, že chystáme, je to návrh, který chci přinést do vlády, vyslání zhruba 30 lidí do Bagdádu, z toho zhruba čtyři by byli letečtí instruktoři, technici a nějaké zázemí,“ řekl Stropnický.

O prodeji nepotřebných L-159 do Iráku česká vláda rozhodla vloni. Irák už převzal první dva letouny, další tři by měl obdržet v prvním pololetí letošního roku. Celkem Irák přes společnost Aero Vodochody získá 15 strojů, které česká armáda nepotřebuje.

Blokující Velká Británie

Ti by tak mohli pokračovat ve výcviku iráckých pilotů, kteří se cvičili v Česku na stroje L-159. Ty Česko Iráku prodává. Přesun strojů ale blokuje chybějící souhlas Velké Británie kvůli jedné ze součástek. Stropnický poznamenal, že věří v brzké odblokování problému. Američané prý český návrh ocenili.

Také Německo potvrdilo, že půjčí Iráku 500 milionů eur (13,5 miliardy korun) na stabilizaci země. Díky tomu by se mohl omezit počet Iráčanů, kteří prchají do Evropy. Iráčané jsou v současnosti druhou nejpočetnější skupinou běženců přicházejících do Německa.

Česko v boji proti islámským radikálům Irák už v minulosti podpořilo municí i zbraněmi. Irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany pošle přes 6500 nových i použitých samopalů a přes sedm milionů nábojů. V uplynulých měsících už Česko Iráku a Kurdistánu darovalo miliony nábojů do kulometů, samopalů, pět tisíc ručních granátů a pět tisíc nábojů do pancéřovek RPG-7.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video