Česko v kauze Diag Human uspělo ve Francii, exekuce nebude
Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění začala obracet od počátku loňského roku na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský tribunál.
„Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a potvrzena správnost postupu státu,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Společnost zažalovala Česko také u soudů v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo podle svého mluvčího doufá, že úspěch státu ve Francii bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv.
Letos v létě stáhla firma návrh na exekuci ve Spojených státech. Uvedla však, že je stažení návrhu vedeno pouze snahou urychlit řízení, neboť jakýkoli výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech.
Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.