Čeští „špioni“ mohou v Řecku čekat na verdikt i dlouhé měsíce | E15.cz

Čeští „špioni“ mohou v Řecku čekat na verdikt i dlouhé měsíce

Fotograf, špion
Fotograf, špion
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva čeští občané, kteří byli pro podezření ze špionáže zadrženi v neděli na řeckém ostrově Limnos, mohou v dočasné vazbě čekat i celou řadu měsíců na to, až se jejich případ vyřeší. Takový je alespoň dnešní odhad nejmenovaného policejního zdroje.

„Prokuratura nařídila ve čtvrtek, aby na ně byla uvalena vazba,“ sdělil zdroj agentuře AFP s tím, že o termínu případného soudu žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Taková záležitost může trvat i „devět až 18 měsíců“, upozornil.

Podle vedoucí českého konzulátu v Aténách Blanky Kovacsové vyšetřovatel a prokurátorka shodně ve čtvrtek oznámili, že trvají na tom, že obvinění naplnili skutkovou podstatu tohoto činu. Obhájce se musí odvolat do pěti dnů s předložením dalších argumentů, které toto obvinění mají vyvrátit.

Ať již vyšší justiční instance složená z vícečlenné poroty rozhodne jakkoli, úřady i oba muži se mohou proti jejímu rozhodnutí ještě jednou odvolat. Teprve pak by už mělo být definitivně rozhodnuto, zda začne soudní řízení.

Agentura AFP připomněla zhruba deset let starý případ 14 Britů a Nizozemců, kteří byli pro podezření ze špionáže kvůli pozorování letadel dalekohledy zadržování v Řecku celý měsíc. Poté byli dokonce odsouzeni na tři roky vězení, ale v odvolacím řízení byli nakonec osvobozeni.

Zadržené dvojici Čechů ve věku 28 a 33 let, kteří pracují ve firmě vyrábějící počítačové hry Bohemia Interactive, hrozí v případě odsouzení pět až 20 let vězení.

Obvinění natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro svou nově vznikající bojovou počítačovou hru. Má jít o věrnou simulaci podmínek v řecké oblasti, která je blízko tureckého území. Pro řecké úřady tak jde o velmi citlivou záležitost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video