Chcete být dobrým chirurgem? Hrajte počítačové hry, tvrdí univerzita | E15.cz

Chcete být dobrým chirurgem? Hrajte počítačové hry, tvrdí univerzita

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Madfinger Games

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studie americké Instituce of Medicine z roku 1999 odhalila, že 98 tisíc lidí zemře každý rok v USA v důsledku lékařova pochybení. Profesor a chirurg Andy Wright z University of Washington vidí řešení mimo jiné v hraní například počítačových her.

Podle Wrighta mohou hry pomoci v medicíně. Nemyslí tím však to, že by sloužily doktorům jen k odreagování. „Hraní videoher mi pomohlo stát se chirurgem,“ prohlásil Wright na nedávné herní konferenci Penny Arcade eXpo (PAX). S informací přišel web AllThingsD.com.

Wrightovou specialitou je laparoskopie (vyšetření dutiny břišní), což znamená, že jeho práce se mnohdy odehrává na ploše několika centimetrů pacientova těla. Chirurgovi v takto náročné práci může pomoci právě hraní videoher, jak tvrdí Wright. Ve své práci „Videohry v medicíně“, jejíž výsledky představil na konferenci PAX v Seattlu, uvádí, že hry zlepšují koordinaci rukou a očí, ale také v případě online her o více hráčích učí týmové spolupráci, která je podle Wrighta na sále také důležitá.

Pokus italské univerzity

Wrightovou teorií se už dříve zabývala univerzita v Římě, která provedla v této souvislosti pokus. Výsledky zveřejnil server Plosone.org. Výzkumníci si přizvali čtyřicet dva mladých doktorů a doktorek, kteří měli jen minimální zkušenosti s hraním a ve své praxi maximálně pětkrát prováděli laparoskopii. Výsledky simulované operace byly u všech prakticky totožné.

Poté přišel na řadu experiment. Zatímco jednadvacet doktorů a doktorek se další čtyři týdny vzdělávalo klasickým způsobem, druhá polovina dostala ke studiu konzole Nintendo Wii, u kterých měli trávit hodinu denně. Zahrát si mohli tenis z Wii Sports, na němž si trénovali koncentraci, soustředěnost a koordinaci oka a ruky, dále pak stolní tenis z Wii Sports Resort, kde je potřeba zvládnout zatočit míček kroucením ovladačem.

Během dalších testovacích operací studenti měli znatelně lepší výsledky ti studenti, kteří hráli na konzolách. Například zatímco skupina „bez her“ vykázala zlepšení v rychlosti operace o šest až čtrnáct procent, doktoři s Wii byli rychlejší o 18 až 22 procent. Pokud jde o přesnost, „hráči“ byli přesnější o 75 procent.

„V historii neexistují výzkumy, které by sledovaly používání videoher v tomto kontextu, ale dovednosti jsou tam prakticky stejné, jaké potřebujeme v medicíně,“ shrnul doktor Wright na serveru AllThingsD.com. Podle něj se v obou oblastech musíme učit rychle a přesně reagovat, ale také vést tým, umět komunikovat a řešit konflikty.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.