Chorvatsko vymírá. Méně obyvatel mají čtyři pětiny obcí, vylidňují se i Rijeka nebo Split | E15.cz

Chorvatsko vymírá. Méně obyvatel mají čtyři pětiny obcí, vylidňují se i Rijeka nebo Split

ČTK

Více než 80 procent chorvatských měst a obcí zaznamenalo v posledních sedmi letech pokles populace. Vyplývá to z údajů Státního statistického úřadu o počtu zemřelých a nově narozených obyvatel a také o oficiálně oznámených vystěhováních do zahraničí. Média v poslední době upozorňují na problém emigrace, a to zejména mezi mladými.

Podle dat zveřejněných dnes v chorvatských sdělovacích prostředcích byl od dubna 2011 do konce loňského roku v zemi zaznamenán pokles obyvatel ve 449 z celkového počtu 556 měst a obcí. Ve 105 z nich přitom pokles činil 15, ale i více procent.

Jutarnji list poukázal na to, že množství obyvatel se snížilo i ve velkých městech. Ze čtyř největších zaznamenala narůst jedině metropole Záhřeb, ale skromný o 1,8 procenta. Zbylým třem chorvatským městům s více než 100 tisíci obyvateli populace ubyla - Splitu o 3,8 procenta, Osijeku o 4,5 procenta a Rijece o 7,4 procenta.

Čínu trápí nízký počet novorozenců. Země směřuje k úplnému zrušení omezení porodnosti

Ze správních center administrativních celků - žup - je na tom nejhůře Vukovar na východě Chorvatska. Ve sledovaném období město přišlo o každého šestého člověka - zemřelo dvakrát více lidí, než se narodilo, a vystěhovalců bylo třikrát více než přistěhovalců.

Média již delší dobu poukazují na značné množství lidí, kteří z Chorvatska odcházejí z ekonomických důvodů. Týká se to zejména mladých lidí, kteří pro sebe ve vlasti nevidí budoucnost kvůli malé pracovní příležitosti a nízkým příjmům.

Zaostřeno na Afriku. Český start-up chce vyrábět brýle za dolar pro třetí svět
Přes Středomoří připlouvá stále méně migrantů, rizika na cestě narůstají

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!