Čína chce vojensky proniknout do Atlantiku, plánuje základnu na západě Afriky

USA považují Čínu za vzrůstající vojenskou hrozbu.

USA považují Čínu za vzrůstající vojenskou hrozbu. Zdroj: Profimedia

USA považují Čínu za vzrůstající vojenskou hrozbu.
Čína už má základnu v Džibutsku.
USA považují Čínu za vzrůstající vojenskou hrozbu.
USA považují Čínu za vzrůstající vojenskou hrozbu.
5
Fotogalerie

Čína usiluje o vojenskou přítomnost na pobřeží Atlantského oceánu, plánuje vytvořit námořní základnu v Rovníkové Guineji. S odkazem na zdroje amerických tajných služeb to uvedl The Wall Street Journal. Asijská velmoc už má v Africe základnu v Džibutsku na východě kontinentu, plány na přístav na západě jsou však pro Spojené státy alarmující.

Základna by podle dostupných informací mohla vzniknout v přístavním městě Bata, kde už Peking vybudoval hlubokovodní komerční přístav. Podrobnosti plánu ale nejsou jasné. Šéf vojenského velení pro Afriku generál Stephen Townsend už na jaře důrazně varoval před rizikem vytvoření strategického přístavu, kde by čínské námořnictvo mohlo doplňovat zbraně a opravovat lodě.

Pentagon vnímá Peking jako vzrůstající vojenskou sílu a hrozbu. Případná námořní základna na západních afrických březích s největší pravděpodobností dále přispěje k růstu napětí mezi zeměmi. Experti míní, že takové zařízení by symbolicky i prakticky zpochybnilo americkou vojenskou hegemonii v regionu.

Washington se tak snaží na Rovníkovou Guineu tlačit, aby na čínský plán nepřistoupila. Zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost Jon Finer s tímto úmyslem v říjnu zemi osobně navštívil. 

„V rámci naší diplomacie týkající se tématu námořní bezpečnosti jsme dali jasně najevo, že určité potenciální kroky zahrnující čínské aktivity by zvýšily národně bezpečnostní obavy,“ vyjádřil se nejmenovaný zdroj The Wall Street Journal z americké administrativy.

Čína má od roku 2017 námořní základnu v Džibutsku, která vznikla jako podpora čínské protipirátské mise v Adenském zálivu. Od té doby se však rozšiřuje a může sloužit pro řadu válečných lodí a ponorky. Pentagon míní, že Peking má v úmyslu vybudovat vojenská zařízení také v Keni, Angole a v Tanzanii.

Spojené státy společně s Evropskou unií minulý týden vyjádřily obavy i z čínských aktivit v Jihočínském moři, Východočínském moři a v Tchajwanském průlivu. Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou je v současnosti nejvyšší za několik desítek let a opakovaně se spekuluje o možné čínské invazi na ostrov. Vypadá to, že nacvičují útok, konstatoval o víkendu americký ministr obrany Lloyd Austin.