Čína investuje výrazně více v Evropě než ve Spojených státech, uvádí studie | E15.cz

Čína investuje výrazně více v Evropě než ve Spojených státech, uvádí studie

Čína investuje výrazně více v Evropě než ve Spojených státech, uvádí studie
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice (FDI) mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky: v Evropě investuje asi devětkrát více. Uvádí to zpráva nadnárodní právnické společnosti Baker Mackenzie. Nově oznámené čínské fúze a akvizice v Evropě činily v prvním pololetí letošního roku 22 miliard dolarů (488 miliard korun), zatímco v Severní Americe jen 2,5 miliardy dolarů.

Dokončené investice na severoamerickém kontinentu se v pololetí proti stejnému období předchozího roku snížily dokonce o 92 procent - z 24 miliard dolarů na dvě miliardy. Ukončené investice čínských firem v Evropě je tak překonaly šestinásobně, konkrétně 12 miliard dolarů proti dvěma miliardám dolarů.

Tento posun je výsledkem politiky jak Číny, tak Spojených států, které se snaží chránit svůj průmysl a bránit odlivu kapitálu. S tím souvisejí i vzájemné obchodní třenice z poslední doby.

Čínské firmy zároveň bezprecedentním tempem prodávají majetek v Severní Americe i v Evropě. V první polovině roku byl uzavřen či schválen prodej aktiv za 17,6 miliardy dolarů. V Severní Americe dokončily odprodej majetku za 9,6 miliardy USD a další za čtyři miliardy jsou rozjednané. V Evropě činí hodnota prodaného majetku jednu miliardu dolarů, na uzavření procesu pak čeká majetek za tři miliardy dolarů.

Zlato je nejlevnější za poslední rok obchodní válce navzdory

V Evropě bylo v první polovině roku hlavní destinací pro čínské investice Švédsko s částkou 3,6 miliardy dolarů. Následuje Británie s částkou 1,6 miliardy, Německo s 1,5 miliardy a Francie s 1,4 miliardy dolarů.

Z hlediska sektorů pak investice z Číny směřovaly zejména do automobilového, zdravotnického a biotechnologického sektoru, a to jak v Evropě, tak v Severní Americe, uvedl server CNBC.

Trumpova obchodní válka může do Evropy přivést víc čínských investic, tvrdí studie
Číňané vycouvali z cestovní kanceláře Canaria Travel

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!