Čína letos čeká růst ekonomiky o 6,5 až sedm procent | E15.cz

Čína letos čeká růst ekonomiky o 6,5 až sedm procent

Investor sleduje vývoj na čínských burzách
Investor sleduje vývoj na čínských burzách
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínskou ekonomiku čeká letos růst o 6,5 až sedm procent. Po celý rok ale bude přetrvávat tendence k útlumu. Předpověděl to šéf čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) Sü Šao-š'. Druhá největší ekonomika světa loni rostla nejpomalejším tempem za čtvrt století. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 6,9 procenta.

Pokud Čína vytvoří dostatek pracovních míst a zachová stabilní ceny, bude schopna růstového cíle dosáhnout, řekl Sü. Udržet nízkou nezaměstnanost je jednou z hlavních priorit čínské komunistické vlády. To je však za zpomalujícího hospodářského růstu stále obtížnější.

Sü uvedl, že snahy o snížení nadměrných výrobních kapacit budou mít za následek vyšší nezaměstnanost v oblastech s vysokou produkcí uhlí a oceli. Pracovní místa budou zanikat v provinciích jako Šan-si, Chej-lung-ťiang nebo Che-pej, uvedl také.

Vývoj HDP Číny Cn GDP Annual Growth Rate

Oficiální tisková agentura Nová Čína v lednu uvedla, že plány na snížení nadměrné kapacity ve výrobě oceli až o 150 milionů tun povedou ke ztrátě až 400 tisíc pracovních míst. Agentura AP napsala, že kvůli propouštění se už v některých oblastech konaly protesty.

Sü řekl, že čínské investice se nyní zaměřují na slabá místa ekonomiky a na strukturální změny, mimo jiné na budování infrastruktury v centrálních a západních regionech a na oblast vzdělávání a zdravotní péče. K tomu, jak vláda řeší nezaměstnanost vzniklou snižováním nadbytečných kapacit, se podle agentury Reuters blíže nevyjádřil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video