Čína provokuje kvůli sporným ostrovům, i Japonsko chce přitvrdit | E15.cz

Čína provokuje kvůli sporným ostrovům, i Japonsko chce přitvrdit

Sporné souostroví Senkaku v Jihočínském moři
Sporné souostroví Senkaku v Jihočínském moři
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři čínské hlídkové lodě vpluly dnes ráno do vod v blízkosti ostrovů Senkaku. Akcí čínských plavidel se dále stupňuje napětí, které obě země kolem sporného souostroví v posledních týdnech vyvolávají.

Aktuální konflikt rozdmýchalo zářijové rozhodnutí japonské vlády odkoupit tři z největších ostrovů od soukromých majitelů. V Číně v reakci na to vypukly protijaponské demonstrace, které měly místy násilný průběh.

Minulý týden nad ostrovy přeletělo čínské letadlo, na což Japonci zareagovali vysláním osmi stíhaček F-15.

Neobydlené skalnaté ostrovy, které Japonci nazývají Senkaku a Čína Ťiao-jü, leží ve východočínském moři přibližně 200 kilometrů severovýchodně od Tchaj-wanu a 400 kilometrů západně od japonského ostrova Okinawa.

Spíše než ostrůvky samotné zajímají obě strany okolní vody, které jsou bohaté na ryby a zřejmě i zemní plyn. Konflikt se vyhrocuje také kvůli tomu, že se po třech letech japonským premiérem zřejmě stane opět vítěz nedávných voleb Šinzo Abe, který chce praktikovat ostřejší politiku vůči Číně.

„Ostrovy Senkaku vlastní a spravuje Japonsko. Není tedy důvod k žádnému vyjednávání,“ prohlásil nedávno Abe. Čínské úřady zase vyzvaly Japonsko, aby přestalo pronikat do námořního a vzdušného prostoru okolo ostrovů.

Celý spor dopadá také na japonskou ekonomiku, především na automobilky a výrobce elektroniky, kteří mají své továrny v Číně. Tamní pracovníci kvůli japonským nárokům vstoupili do stávky a řada závodů na několik dní přerušila výrobu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video