Čína v roli prostředníka: chce dostat KLDR zpět k jednacímu stolu | E15.cz

Čína v roli prostředníka: chce dostat KLDR zpět k jednacímu stolu

Prvním cílem severokorejské agrese by zřejmě byl její jiřní soused (Na snímku hranice obou zemí)
Prvním cílem severokorejské agrese by zřejmě byl její jiřní soused (Na snímku hranice obou zemí)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karl Baron

ČTK

Share on Facebook Messenger
Čína chce návrat k jednání se Severní Koreou. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' dnes vyzval všechny zúčastněné strany ke "klidu a zdrženlivosti". Sankce přitom podle něj nejsou účelem úsilí Rady bezpečnosti. KLDR mezitím prohlásila, že hodlá dál posilovat svůj program jaderných zbraní.

„Vždy jsme se domnívali, že sankce nejsou účelem konání Rady bezpečnosti, ani nejsou hlavním způsobem, jak řešit relevantní problémy,“ prohlásil Jang na tiskové konferenci na okraj výroční schůze čínského parlamentu v Pekingu. Nyní by ale měli všichni zúčastnění prokázat „klid a zdrženlivost“ a nepodnikat nic, co by mohlo situaci dál eskalovat.

Rada bezpečnosti po posledním jaderném testu přijala ve čtvrtek nové sankce proti KLDR. Pchjongjang na to reagoval mimo jiné vypovězením všech dohod o neútočení s Jižní Koreou.

Dnes KLDR ohlásila další opatření k rozvíjení programu jaderných zbraní. Severokorejské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že KLDR bude „upevňovat trvalé postavení coby státu vlastnícího jaderné zbraně a vypouštějícího satelity“. Sankce uvalené Radou bezpečností přitom nejmenovaný mluvčí ministerstva označil za „produkt nepřátelské politiky USA“.

Také Rada bezpečnosti přitom vyzvala k obnovení šestistranných rozhovorů mezi KLDR, USA, Čínou, Jižní Koreou, Japonskem a Ruskem.

Jang dnes rovněž prohlásil, že Čína bude důsledně bránit své územní nároky v Jihočínském a Východočínském moři. Země přitom údajně stojí o dialog se sousedními zeměmi a „přiměřený“ přístup k neshodám. S ohledem na zesílený strategický zájem Spojených států o region šéf čínské diplomacie dále vyzval americkou vládu, aby „respektovala zájmy a obavy Číny v asijsko-pacifickém regionu“. Obdobně by měly USA přiměřeně přistupovat k „Tchaj-wanu a dalším choulostivým otázkám“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.