Čínská ekonomika dál brzdí, rostla nejpomaleji za tři roky

Čína

Čína Zdroj: profimedia.cz

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí opět zpomalil a byl nejpomalejší za téměř tři roky. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,3 procentní růst. Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

V poslední době slábne poptávka po čínském zboží na klíčových trzích v Evropě a ve Spojených státech. Oživit domácí poptávku, která by mohla nahradit výpadky v exportu, se ale vládě v Pekingu příliš nedaří, poznamenala britská BBC.

Vývoj růstu HDP v Číně (čtvrtletně)

Vývoj růstu HDP v Číně Vývoj růstu HDP v Číně | tradingeconomics.com Zdroj: tradingeconomics.com

O vývoj čínské ekonomiky se zajímá celý svět. Prudký propad růstu by totiž snížil poptávku po ropě, průmyslových komponentech a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.

Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa. Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.