Clintonová upevnila roli favoritky, jasně vyhrála další souboj o nominaci | E15.cz

Clintonová upevnila roli favoritky, jasně vyhrála další souboj o nominaci

Hilary Clintonová
Hilary Clintonová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hillary Clintonová vyhrála s velkou převahou nad svým soupeřem Berniem Sandersem sobotní nominační souboj demokratů v Jižní Karolíně. Bývalá americká ministryně zahraničí byla favoritkou, ale její vítězství bylo podle komentářů překvapivě drtivé. Průzkumy před hlasováním dávaly Clintonové náskok o asi 20 procentních bodů, po sečtení téměř všech hlasů ale vyhrála nad Sandersem o téměř 50 procentních bodů, uvedly zahraniční agentury.

Jednalo se o poslední demokratické primárky před nadcházejícím klíčovým superúterým, kdy se stranický výběr kandidátů pro prezidentské volby uskuteční v 11 státech najednou. V Jižní Karolíně, státě s významným zastoupením černošských voličů, rozhodlo podle amerických médií to, že za političkou zde stojí většina Afroameričanů. Podle agentury AP jich v sobotu volilo Clintonovou 90 procent.

Po sečtení takřka všech hlasů získala Clintonová 74 procent a Sanders 26 procent hlasů. Sanders již krátce po oznámení předběžných výsledků Clintonové poblahopřál k vítězství. Zdůraznil ale, že nedávno on dosáhl „rozhodujícího vítězství“ v New Hampshire, jak se to nyní podařilo Clintonové v Jižní Karolíně. Zdůraznil, že se nyní zaměřuje na superúterý.

Průzkumy ale dávají i v nadcházejícím klíčovém klání větší šance Clintonové, jejíž náskok se podle webu CNN po úterý nejspíš dále zvýší. Výsledky v Jižní Karolíně posílily roli favoritky na získání nominace Demokratické strany v prezidentských volbách 8. listopadu.

Sanders, který získal podporu zejména liberálního křídla demokratů a mladých voličů kritikou rostoucí nerovnosti a excesů ve finančním sektoru, potřebuje v příštích týdnech vyhrát v některém z velkých států, aby si udržel naděje na nominaci. „Dveře se pro Bernieho Sanderse rychle zavírají,“ domnívá se ale demokratický politický stratég Chris Kofinis.

Výsledky demokratických primárek v Jižní Karolíně:

Výsledky demokratických primárek v Jižní Karolíně Autor: ctk

Po vítězství v Jižní Karolíně už posílená Clintonová mluvila o volebním střetu s republikánským protikandidátem. K republikánské nominaci směřuje kontroverzní miliardář Donald Trump, na jehož slogan Uděláme Ameriku zase velkou zemí a na jeho příslib postavit zeď na hranicích s Mexikem se Clintonová nyní zaměřila. „Přesto, co slyšíte, nepotřebujeme udělat Ameriku opět velkou zemí, protože Amerika nikdy velkou zemí nepřestala být,“ řekla Clintnová po vítězství v jihokarolínském hlavním městě Columbia. „Namísto stavění zdí potřebujeme bariéry strhávat,“ zdůraznila.

Sanders zjevně s porážkou počítal a už v sobotu vedl kampaň v Texasu, který bude v úterý největším státem, kde se v úterý konají primárky. Zde v hlavním městě Austinu přišlo na jeho mítink 10.000 příznivců. „Tato kampaň teprve začíná. Naše revoluce zdola roste stát od státu,“ řekl jim Sanders.

V Jižní Karolíně se volilo poměrným systémem: 53 jihokarolínských delegátů si oba demokratičtí uchazeči o prezidentskou nominaci rozdělili podle procenta získaných hlasů. Podle AP jich Clintonová získala 39, Sanders 14. Delegáti budou na stranické konferenci po primárkách volit prezidentského kandidáta strany.

Clintonová zatím v primárkách získala 90 delegátů a Sanders 65. Nicméně Clintonová získala podporu mnohem většího počtu superdelegátů, kteří nejsou voleni a tvoří je demokratičtí poslanci Kongresu a funkcionáři strany.

Tvoří skoro pětinu delegátů nominačního sjezdu. Se započtením podpory těchto superdelegádtů má Clintonová 544 delegátů a Sanders 85. K získání demokratické nominace je třeba nejméně 2383 delegátů. Při superúterý bude podle AP v 11 státech v sázce 865 delegátů. Republikáni budou usilovat o 595 delegátů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video