Clintonovou v čele diplomacie USA nahradí zřejmě Kerry | E15.cz

Clintonovou v čele diplomacie USA nahradí zřejmě Kerry

John Kerry
John Kerry
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O nástupci Hillary Clintonové v čele amerického ministerstva zahraničí začíná být jasněji. Barack Obama se podle médií rozhodl na tento post nominovat předsedu senátního výboru pro zahraniční vztahy Johna Kerryho. Favorizovaná kandidátka - velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová - dala najevo, že šéfkou diplomacie být nechce. Důvodem je silná vlna kritiky, která vůči ní zazněla ze strany republikánů po zářijovém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází.

V souvislosti s výměnou v čele americké diplomacie byla dosud nejčastěji zmiňovaná Susan Riceová. Republikáni ale pohrozili, že její jmenování ministryní v Senátu zablokují. Riceová si vysloužila kritiku za to, že v televizních pořadech tvrdila, že násilnosti v Benghází byly spontánním vyjádřením hněvu věřících kvůli protimuslimskému videu natočenému v USA. Později ale vyšlo najevo, že útok, který skončil smrtí čtyř Američanů včetně velvyslance Christophera Stevense, byl promyšlenou akcí teroristů.

Kerry, který má silné vazby na demokraty i na republikány, je logickou alternativou. Obecně se předpokládá, že jmenování demokratického senátora za stát Massachusetts a kandidáta proti Georgi Bushovi mladšímu v prezidentské volbě v roce 2004 nebude stát nic v cestě.

Dosavadní ministryně Clintonová odstoupí ke konci ledna, kdy oficiálně skončí Obamův první mandát. Obměna vlády pro druhé funkční období prezidenta je běžná. Další významnou změnou má být jmenování nového ministra obrany. Odcházejícího Leona Panettu by na tomto postu měl podle dosavadních předpokladů vystřídat bývalý republikánský senátor z Nebrasky Chuck Hagel.

Obama čelí řadě zahraničněpolitických problémů, ale fakt, že už nemusí myslet na znovuzvolení, mu do značné míry uvolní ruce. Chce se výrazněji vložit do řešení izraelsko-palestinské otázky, řešit bude muset pokračující konflikt v Sýrii i jaderné ambice Íránu. Spekuluje se, že možná přitvrdí vůči Moskvě, která dělá problémy mimo jiné kvůli americké protiraketové obraně. Naopak politika vůči Číně se podle komentátorů sotva změní.

Clintonová po volbách skončí v politice. Mnozí tomu nevěří

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video