Další kritika Merkelové: prý v uprchlické krizi nemá dlouhodobý plán | E15.cz

Další kritika Merkelové: prý v uprchlické krizi nemá dlouhodobý plán

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová nemá dlouhodobý plán, jak řešit uprchlickou krizi. Tvrdí to představitelé sociální demokracie (SPD), která spolu s konzervativní unií CDU/CSU tvoří vládní koalici. Socialisté se bojí, že příchod desítek tisíc běženců může být příliš nákladný a negativně ovlivnit fungování obcí. "Angela Merkelová se nesnaží předložit na stůl propracovanou společenskou koncepci, ale rozhoduje se krátkodobě," řekla generální tajemnice SPD Yasmin Fahimiová.

Fahimiová varovala, že by se dosud převážně vstřícný postoj Němců k uprchlíkům mohl změnit, pokud se situace začne negativně projevovat na každodenním životě lidí. „Nesmí vzniknout dojem, že se životní podmínky zhoršují. Že se pro uprchlíky využívají bazény a tělocvičny, ale přitom není možné rekonstruovat školy. Nebo že je pro naše děti málo učitelů, protože obce potřebují peníze na ubytování běženců a integrační kurzy pro ně,“ řekla představitelka SPD.

Socialisté nicméně odmítají stanovení pevné hranice pro přijímání uprchlíků. Místopředseda SPD Ralf Stegner vyjádřil přesvědčení, že Německo dlouhodobě zvládne integrovat velké počty uprchlíků. Podle něj je však neudržitelné, aby se o všechny běžence v Evropské unii dělily pouze Německo, Rakousko a Švédsko.

Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann však dnes právě Rakousko kritizoval za to, že nebrání uprchlíkům v cestě dál do Německa. „Pokud naši rakouští sousedé budou nadále porušovat evropské právo, bude muset Německo zvážit, zda nezačne běžence odmítat přímo na rakouské hranici. Protože v Rakousku by uprchlíci byli zcela jistě v bezpečí,“ řekl Herrmann deníku Süddeutsche Zeitung. Poukázal přitom na to, že podle německých zákonů nemá člověk, který do Německa vstoupí z bezpečné země, právo na politický azyl.

Pod větším a větším tlakem

Herrmann rovněž kritizoval běžence, kteří nechtějí čekat na rozhodnutí úřadů a na vlastní pěst se vydávají na cestu přes Německo a hledají místo, kde se usadit.

„Každému musí být jasné, že dokud běženci nepodají žádost o azyl, zdržují se v Německu nelegálně,“ řekl. Žadatelé o azyl se pak podle něj musí řídit pokyny úřadů a zůstat tam, kam je úřady umístí. „Není možné, aby přišli na nádraží ve Straubingu a jednoduše odjeli třeba do Berlína. Žádnou uprchlickou turistiku tady nemůžeme trpět,“ řekl.

Tlak na Merkelovou kvůli jejímu postoji v otázce imigrace roste. Nejsilnějším kritikem azylové politiky berlínské vlády je Horst Seehofer, bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) a jejím nejbližším spojencem. Seehofer se vůči Merkelové ostře vymezuje i proto, že přes rakousko-bavorskou hranici přichází v posledních týdnech do Německa většina uprchlíků.

Merkelové navíc ve středu poslalo otevřený dopis vyjadřující nesouhlas s jejím konáním v uprchlické krizi 34 předsedů regionálních sdružení CDU, starostů a zemských poslanců této strany z osmi spolkových zemí. Kancléřka podle nich jedná v rozporu s programem strany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video