Další krok k odtržení. Krym odhlasoval deklaraci nezávislosti

Ruská intervence na Krymu má své příznivce. Snímek je z demonstrace v Doněcku (10. března)

Ruská intervence na Krymu má své příznivce. Snímek je z demonstrace v Doněcku (10. března) Zdroj: CTK

"Bojkujte ilegální referendum!" hlásá nápis během demonstrace v Simferopolu.
"Putin je okupant!" Demonstrace v Simferopolu proti referendu o připojení Krymu v Rusku
Přibližně tisícovka lidí se sešla v Moskvě, aby vyjádřila podporu ruské intervenci na Krymu. (10. března)
Účastník demonstrace ve městě Simferopol proti odtržení Krymu
6
Fotogalerie
Ukrajinský parlament dnes - pod hrozbou rozpuštění - vyzval sněm autonomního Krymu ke zrušení nedělního referenda o připojení poloostrova k Rusku. Krymští poslanci však naopak přijali deklaraci o nezávislosti. Odvolávají se přitom na situaci v Kosovu v roce 2010.

Krymské úřady také uzavřely letecký prostor nad poloostrovem pro běžné lety, takže linka z Kyjeva do Simferopolu se musela vrátit zpět. Zákaz letů má platit až do pondělka včetně.

Pro nezávislost autonomní republiky hlasovalo 78 z 81 krymských zákonodárců, uvedla agentura AFP s tím, že přijetí deklarace je krok předcházející nedělnímu referendu.

Deklarace, zveřejněná agenturou Interfax, se odvolává na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN ohledně Kosova z 22. července 2010 „jako na fakt, že jednostranně vyhlášená nezávislost části státu nenarušuje nějaké normy mezinárodního práva“. Připomíná rovněž Chartu OSN a další mezinárodní dokumenty zakotvující právo na sebeurčení národů.

Krymští předáci: Osmdesát procent hlasů bude pro připojení k Rusku

Ukrajinský parlament dal dnes krymskému sněmu čas do středy, aby odvolal nedělní referendum. Ale krymští předáci předpovídají, že připojení k Rusku, ke kterému Krym patřil do roku 1954, v neděli schválí více než čtyři pětiny voličů.

Deklarace naznačuje, že po nedělním referendu se autonomní republika stane nezávislým státem, který následně do Ruska vstoupí na základě mezistátní smlouvy.

Rusko posoudí zákon o připojení
Dolní komora ruského parlament má 21. března posoudit návrh zákona umožňující připojit Krym k Rusku jako 84. region federace, a to i bez ukrajinského souhlasu. „Máme dvě možnosti . Buď připravíme návrh zákona, který do Ruska umožní včlenit část území cizího státu na základě referenda i bez bilaterální smlouvy, anebo můžeme jít druhou cestou a přijmout rovnou federální ústavní zákon. Nevylučuji, že půjdeme současně oběma cestami,“ prohlásil poslanec Sergej Mironov, jehož strana předlohu zákona umožňující připojení Krymu předložila.

Kyjev a Západ odmítají krymské referendum jako nezákonné a odporující ústavě, a tedy neplatné. Kvůli anexi Krymu už USA zavedly sankce vůči Rusku, Evropská unie se k tomuto kroku chystá.