Další otevírání Kuby: země mírní tvrdá pravidla pro vycestování | E15.cz

Další otevírání Kuby: země mírní tvrdá pravidla pro vycestování

Další otevírání Kuby: země mírní tvrdá pravidla pro vycestování
Havana, Kuba
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Kuba rozhodla, že zruší pro své občany povinnost žádat o povolení k výjezdu do ciziny. Nové opatření začne platit 14. ledna příštího roku, kdy už Kubáncům k výjezdu postačí pouze platný cestovní pas. S odvoláním na kubánské sdělovací prostředky o tom dnes informoval server BBC.

Kubánci, kteří chtěli odjet do ciziny, museli o výjezd požádat a vyřizování takových žádostí bylo většinou zdlouhavé. Disidenti povolení nedostávali vůbec.

Místní sdělovací prostředky o novém opatření hovoří jako o reformě migračního zákona vyplývající ze současných okolností. Lidé s trvalým bydlištěm na Kubě budou moci zůstat v cizině 24 měsíců a pak se budou muset na ostrov vrátit k obnovení dokumentace. Dosud se výjezdní doložky vydávaly jenom na 11 měsíců.

Kuba se na lidi, kteří žádali o výjezd, většinou dívala jako na neloajální občany, ne-li na zrádce. Teď se uznává, že mnoho lidí chce odejít prostě z ekonomických důvodů.

Kuba se snaží podporovat soukromé podnikání

Kubánské vedení usiluje o reformu ekonomiky uvolňováním státního systému a podporu soukromého podnikání. Komunistická strana loni na sjezdu schválila na 300 ekonomických reforem, mezi nimi povolení zakládat soukromá družstva nebo prodávat i nakupovat bez omezení nemovitosti. Družstva mají prodávat produkty spotřebitelům nebo majitelům podniků přímo, bez státu jako zprostředkovatele.

Kuba má přes pět milionů obyvatel a přes 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (340 korun), obyvatelé však mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!