Válka na Ukrajině: Další pokus o příměří | E15.cz

Další pokus o klid zbraní. Brzy má v Donbasu platit nové příměří

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0
Nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na východě Ukrajině má začít platit 25. srpna. Shodli se na tom ve středu zástupci mírové kontaktní skupiny na jednání v Minsku.

Klid zbraní vyhlásí v souvislosti se zahájením nového školního roku. Informovala o tom agentura TASS.

"Hlavní výsledek: kontaktní skupina se shodla na zastavení bojů od 25. srpna v souvislosti se zahájením nového školní roku. Doufáme, že ´školní´ příměří budou strany zodpovědně a trvale dodržovat," cituje agentura TASS ruského zástupce v kontaktní skupině Borise Gryzlova.

Boje mezi vládou a povstalci na východě Ukrajiny trvají od roku 2014 a vyžádaly si už na 10 000 mrtvých. Trvalé příměří přitom strany v minulosti vyhlásily už několikrát, po nějakém čase ho však porušily.

O situaci na východoukrajinském Donbase jednali v úterý na telefonické konferenci i vrcholní představitelé takzvané normandské čtyřky, tedy Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie, kteří vyhlášení klidu zbraní podpořili. Podle mluvčího německé kancléřky Steffena Seiberta lídři normandského formátu doufají, že klid zbraní povede k trvalému zlepšení bezpečnostní situace školáků i ostatních civilistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video