Další tragédie ve Středozemním moři. Zahynuly prý stovky lidí | E15.cz

Další tragédie ve Středozemním moři. Zahynuly prý stovky lidí

Uprchlíci na lodi (ilustrační foto)
Uprchlíci na lodi (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik set lidí zřejmě zahynulo ve Středozemním moři poté, co se v noci na dnešek převrátila rybářská loď s běženci. Podle italského premiéra Mattea Renziho zatím bilance obětí není známa, hovoří se ale až o 700 mrtvých. Renzi podle agentury AP uvedl, že neštěstí přežilo asi 30 lidí, Malta, která se na záchranných operacích podílí, ohlásila 50 přeživších. Tragédie je považována za jedno z největších neštěstí tohoto druhu v oblasti Středomoří.

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Asi 20 metrů dlouhá loď převážela podle výpovědi přeživších 500 až 700 migrantů. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou. Běženci se podle všeho nahrnuli jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. Nákladní loď k plavidlu vyslala na pomoc italská pobřežní stráž.

„Obáváme se, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Renzi na večerní tiskové konferenci řekl, že 28 lidí se zachránilo a že bylo nalezeno 24 těl. Loď podle něj mířila na Maltu. Maltský premiér Joseph Muscat udává podle AP 50 zachráněných. Z jakých zemí běženci pocházeli, není podle agentury DPA dosud jasné.

Na rozsáhlé záchranné a pátrací operaci se podle Renziho podílí 18 plavidel, mimo jiné obchodní lodě i lodě námořnictva a pobřežní stráže. Nasazeny jsou i vrtulníky. „Doslova se snaží najít živé lidi mezi mrtvými plujícími ve vodě,“ řekl Muscat.

„Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší,“ uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman.

Mogheriniová: Krizi kolem migrantů musejí řešit všechny země EU
Evropská unie musí bez prodlení řešit situaci, kdy u jejích jižních břehů v moři umírají tisíce uprchlíků. Dnes to v reakci na neštěstí, při němž ve Středozemním moři zahynulo zřejmě až 700 migrantů, řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
„Každého dne je naší povinností zachraňovat lidské životy a rozdělit mezi všech 28 (členských států EU) tuto povinnost a odpovědnost, která příliš dlouho ležela jen na bedrech jižních zemí,“ uvedla Mogheriniová v prohlášení.

Nejhorší neštěstí za desítky let

Pokud se počet obětí potvrdí, půjde o jedno z nejhorších neštěstí s oběťmi z řad uprchlíků ve Středomoří za několik posledních desetiletí, napsala agentura Reuters. Počet lidí, kteří od začátku letošního roku zahynuli během riskantní cesty do Evropy, po dnešku zřejmě stoupne na více než 1500. Jen před několika dny podle výpovědí přeživších utonulo ve Středomoří na 400 uprchlíků plujících na lodi do Evropy.

„Ve Středozemí se odehrává tragédie a pokud před ní EU a svět budou dál zavírat oči, budou odsouzeni stejně tvrdě jako v minulosti, když zavírali oči před genocidami a když ti dobře zajištění nedělali nic,“ prohlásil maltský premiér.

Papež František v reakci na dnešní neštěstí vyzval mezinárodní společenství k rychlému jednání, aby se zabránilo dalším tragédiím. „Jsou to muži a ženy jako my, naši bratři…, kteří hledají lepší život,“ řekl František po nedělní modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks na Twitteru uvedl, že Evropa musí naléhavě změnit azylovou a migrační politiku, aby dostála svému závazku zachraňovat životy.

Migranti původem z Afriky a Blízkého východu vyplouvají často z Libye, kde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zavládl chaos, kterého využívají pašeráci lidí. Z domovů na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe je vyhání chudoba, války a nejistota.

Masovému přílivu migrantů čelí zejména Itálie, během uplynulého týdne k jejím břehům připlulo na 11 tisíc lidí. Za loňský rok jich bylo rekordních 170 tisíc lidí. Podle Reuters se počet lidí, kteří riskantní cestu ze severní Afriky do Evropy, nepřežili, od začátku letošního roku oproti stejnému období téměř zdevítinásobil.

Radikální levice v Itálii žádá blokádu libyjského pobřeží

Předseda italské krajně pravicové Ligy severu Matteo Salvini požaduje okamžitou námořní blokádu libyjského pobřeží. „Musíme zastavit podnikaní pašeráků lidí, měli bychom zřídit přijímací centra v Tunisku, Maroku, Egyptě, Libyi,“ řekl tento politik, který z kritiky přistěhovalectví udělal jeden z hlavních bodů svého programu.

Podle ochránců lidských práv za nárůstem úmrtí migrantů částečně stojí ukončení italské záchranné operace Mare Nostrum. Od loňského roku ji nahradila evropská mise agentury pro ostrahu hranic Frontex, která má ale nižší rozpočet a omezuje se prakticky na hlídkování nedaleko od italských břehů. Reuters připomíná, že mnoho evropských zemí odmítá financovat záchranné akce ve Středomoří, protože se bojí, že vidina možné záchrany na cestě do Evropy přitáhne ještě více lidí.

„Rozsah toho, co se nyní děje ve Středomoří, … je přímým následkem naší politiky,“ řekl Justin Forsyth z humanitární organizace Save the Children. .

Výběr nejtragičtějších nehod lodí s uprchlíky ve Středozemním moři za posledních 20 let:
18. dubna 2015 - zřejmě až 700 obětí (Libye)

- Až 700 lidí zřejmě zahynulo poté, co se na moři převrátila loď s migranty na palubě. Nehoda se stala v libyjských vodách asi 200 kilometrů od italského ostrova Lampedusa.
17. září 2014 - až 500 obětí (Malta)

- Asi 500 kilometrů od pobřeží Malty se potopila loď s pěti stovkami uprchlíků, která plula z egyptského přístavu Damietta. V souvislosti s tragedií se objevily spekulace, že loď mohli potopit sami převaděči, kteří se dostali do konfliktu s běženci.
15. dubna 2015 - pravděpodobně 400 obětí (Libye)

- Ve Středozemním moři zřejmě utonulo 400 uprchlíků z lodi mířící z Libye do Evropy.
3. října 2013 - nejméně 360 obětí (Itálie)

- U jihoitalského ostrova Lampedusa při lodní nehodě utonulo nejméně 360 afrických uprchlíků. Loď přepravovala přes 500 osob a zachránit se podařilo jen 155 lidí.
Počátek února 2015 - až 300 obětí

- Při ztroskotání tří lodí s uprchlíky u břehů Libye podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pravděpodobně zahynulo až 300 lidí.
25. prosince 1996 - 283 obětí (Malta)

- Loď Yiohan, plavící se pod honduraskou vlajkou s 390 muži z Pákistánu, Indie a Srí Lanky se srazila asi 15 mil východně od Malty s kutrem, na nějž měli emigranti přesednout a nechat se vylodil asi v jižní Itálii. Zahynulo 283 uprchlíků, 107 osob bylo zachráněno.
1. června 2011 - až 270 obětí (Tunisko)

- U tuniského souostroví Kerkenna se utopilo až 270 lidí z lodě, jež nelegálně přepravovala do Evropy přes 800 osob; zachránit se podařilo asi 570 běženců.
20. června 2003 - přes 200 obětí (Tunisko)

- Ve vodách Středozemního moře se u tuniského pobřeží potopila loď s ilegálními uprchlíky z Afriky, kteří se plavili z Libye do Itálie. Podle tragické bilance se 41 lidí podařilo zachránit, dalších přes 200 se zřejmě utopilo. Podle přeživších byla loď ve velmi špatném stavu a navíc přetížená.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video