Další úsporná opatření vlády prošla řeckým parlamentem | E15.cz

Další úsporná opatření vlády prošla řeckým parlamentem

Jorgos
Papandreu, Řecko
Jorgos Papandreu, Řecko
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký parlament dnes definitivně schválil nová úsporná opatření vlády, která povedou mimo jiné ke snižování počtu státních úředníků a jejich platů a k rozšíření daní. Jejich přijetí bylo nezbytnou podmínkou dalších půjček od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Pro další úspory ve třísetčlenném parlamentu hlasovalo všech 154 socialistických zákonodárců. Jedna poslankyně nicméně odmítla podpořit jeden bod týkající se uvolnění pravidel pro uzavírání kolektivních smluv mezi zaměstnanci a zaměstnavateli z řad malých a středních podniků. Vzápětí byla z vládního Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) vyloučena.

Řecko, které se potýká s ohromným státním deficitem a zadlužeností, přijalo v posledních dvou letech řadu úsporných opatření. Nezaměstnanost překročila hranici 16 procent a prudce se snížila kupní síla obyvatelstva. Nová opatření počítají například s rušením dalších minimálně 30 tisíc pracovních míst, se snížením mzdových nákladů nejen ve státní, ale i v soukromé sféře a s rozšířením daní.

Parlament hlasoval v napjatém ovzduší provázeném dva dny trvající generální stávkou a masovými demonstracemi, které vyústily v krvavé potyčky. Ty si za dva dny vyžádaly kolem 150 zraněných a dnes také jednoho mrtvého, které mu selhalo srdce po nadýchání příliš velkého množství slzného plynu.

Na středečních demonstracích se v celé zemi shromáždilo podle odhadů policie na 125 tisíc lidí, což je rekord v dosavadních protestech. Dnes v centru Atén protestovalo ještě podle různých zdrojů 50 tisíc až 70 tisíc osob.

Část socialistických poslanců si podle serveru To Vima stěžovala na výhrůžné telefonáty a textové zprávy jejich voličů. Mezi nepříjemnými vzkazy zařadili například: „Už se nevracej do svého volebního obvodu“, „Zradil(a) jsi svůj kraj a svůj lid“, „Podej hned demisi“ nebo „Šibenice už čeká“.

Ministr financí Evangelos Venizelos dnes v parlamentu poslance upozornil, že kdyby projekt nepřijali, nemělo by už pro něho a pro premiéra Jorgose Papandrea smysl jet na nejbližší vrcholné schůzky EU, kde se bude rozhodovat o další pomoci Řecku. Kdyby Řecko nedostalo další část úvěru, došly by mu v listopadu peníze a nemohlo by vyplácet například důchody nebo mzdy státním zaměstnancům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video