Dbejte na ekonomické reformy a investujte, vyzvala šéfka MMF politiky | e15.cz

Dbejte na ekonomické reformy a investujte, vyzvala šéfka MMF politiky

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Politici musí zaujmout serióznější přístup k ekonomickým reformám. V opačném případě bude jejich zemím hrozit, že ustrnou ve slabém hospodářském růstu provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Zároveň vyzvala k investicím do infrastruktury, které jsou prý vhodným nástrojem pro krátkodobou podporu hospodářského růstu.

Světová ekonomika nyní podle Lagardeové čelí větším rizikům než před šesti měsíci. MMF v úterý snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.

MMF snížil rovněž hospodářský výhled eurozóny. Upozornil, že existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vrátí do recese.

„Netvrdíme, že tento region směřuje do recese, ale říkáme, že existuje významné riziko, že k tomu dojde, pokud se nic nepodnikne,“ prohlásila dnes šéfka MMF.

Vývoj HDP eurozóny:

Vývoj HDP eurozónyAutor: www.tradingeconomics.com
Zdroj: Tradingeconomics.com

Lagardeová rovněž přivítala nejnovější kroky Evropské centrální banky (ECB) na podporu hospodářského růstu v eurozóně. Dodala nicméně, že ECB musí být připravena k dalším opatřením v případě, že se inflační vyhlídky nebudou zlepšovat.

Šéfka MMF rovněž upozornila, že zejména Spojené státy a Německo nyní mají prostor ke zvýšení investic do projektů v oblasti infrastruktury, které by podpořily hospodářský růst. Německá ekonomika v poslední době jeví známky útlumu, což posiluje obavy z jejího návratu do recese.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes nicméně prohlásil, že zvyšování vládních výdajů není vhodným prostředkem k řešení hospodářských problémů eurozóny. „Stoprocentně souhlasím s tím, že musíme zajistit výraznější růst. Toho však nelze dosáhnout vypisováním šeků,“ prohlásil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video