Dělají sliby, ale pak je neplní, kritizoval Erdogan Brusel kvůli penězům na uprchlíky | E15.cz

Dělají sliby, ale pak je neplní, kritizoval Erdogan Brusel kvůli penězům na uprchlíky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět kritizoval Evropskou unii za pomalé vyčleňování financí, které Brusel Ankaře slíbil za pomoc při řešení migrační krize. Podle Erdogana EU nesplnila svůj slib poskytnout Turecku tři miliardy eur (81 miliardy korun) na pomoc migrantům. 

"Dělají sliby, ale pak je neplní," řekl Erdogan v Ankaře. Podle něj dostalo Turecko dosud jen 179 milionů eur namísto slíbených tří miliard eur. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že EU peníze Turecku přiděluje na konkrétní projekty, což je složitější, než vyplácení jednorázové sumy.

Podle informací Evropské komise z minulého týdne Brusel již pro Turecko na řešení migrace vyčlenil 2,24 miliardy eur (asi 60,5 miliardy Kč) ze tří miliard eur předpokládaných pro roky 2016 a 2017. Kontrakty už byly uzavřeny za více než 1,25 miliardy eur (33,75 miliard korun).

Díky dohodě EU s Tureckem, která začala platit letos 20. března, se výrazně snížil příliv migrantů přes Egejské moře z Turecka do Řecka. Brusel v dohodě Ankaře slíbil další tři miliardy eur po třech miliardách dohodnutých loni na podzim, oživení přístupových rozhovorů a bezvízový styk.

Turečtí představitelé si opakovaně stěžují, že Brusel své sliby nedodržel. Evropská komise ale namítá, že například pro zrušení víz pro Turky stále chybí splnit několik podmínek. Mezi nimi je zavedení biometrických cestovních dokumentů podle evropských pravidel, spolupráce v trestní právu se všemi zeměmi EU či změna turecké protiteroristické právní úpravy.

Vztahy EU a Turecka dále zkomplikoval červencový pokus o puč v Turecku a následné rozsáhlé čistky ve státní správě i mimo ni.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.