Desítky tisíc lidí v Mosulu je uvězněno radikály. Slouží jako lidské štíty, tvrdí OSN | E15.cz

Desítky tisíc lidí v Mosulu je uvězněno radikály. Slouží jako lidské štíty, tvrdí OSN

ČTK

Více než 100 tisíc civilistů je stále uvězněno v části Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda. 

"Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty," řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.

Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. "Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje," dodal Geddo.

Podívejte se na situci ve městě Mosul:

Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.

Islámský stát je v Mosulu na pokraji porážky. Iráčané zahájili ofenzivu, která má IS dorazit

"Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu," řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 tisíc lidí, jejich počet ale klesl, vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.

Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.

Připomeňte si situaci v Mosulu:
480p 360p 240p
Dopady války v Mosulu

Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730 000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.

Pentagon v elektronické válce s islamisty zaostává

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!