Islámský stát je v Mosulu na pokraji porážky. Iráčané zahájili ofenzivu, která má IS dorazit | E15.cz

Islámský stát je v Mosulu na pokraji porážky. Iráčané zahájili ofenzivu, která má IS dorazit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Irácká armáda zahájila operaci, jejímž cílem je dobýt poslední část Mosulu, kterou má pod kontrolou radikální organizace Islámský stát (IS). Islamisté v tomto druhém největším iráckém městě jsou podle expertů na pokraji porážky, zatím se irácké armádě spolu s mezinárodní koalicí podařilo dobýt zpět na 90 procent města.

Irácké letectvo v pátek do části Mosulu ovládané Islámským státem shazovalo letáky, které vyzývaly místní obyvatele, aby oblast z bezpečnostních důvodů neprodleně opustili s tím, že vláda zajistí jejich přepravu do bezpečí. Zda se podaří zajistit bezpečnost pro civilisty však podle AP není jasné, jelikož příslušníci IS v minulosti už na prchající civilisty útočili. Řada humanitárních organizací uvedla, že má o životy civilistů vážné obavy.

Enkláva, na kterou se zahájená ofenziva soustřeďuje, zahrnuje především Staré město a čtvrtě na břehu řeky Tigris.

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, už loni na podzim. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt západní Mosul. Od počátku ofenzivy z města prchlo přes 730 tisíc civilistů.

Bojovníci IS se stáhli do hustě zastavěného Starého města, kde je stále kolem 100 tisíc civilistů. Odhaduje se, že islamistů v Mosulu zůstává několik stovek. Samozvaný chalífa Islámského státu abú Bakr Bagdádí je před časem vyzval, aby město bránili do posledního muže.

Velení operací v Mosulu 16. května uvedlo, že irácké vládní jednotky mají pod kontrolou více než devadesát procent západního Mosulu a brzy dobudou celé toto irácké město zpět z rukou islamistů.

Úplné dobytí Mosulu by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

Jak se bojuje o Mosul:
Boje proti Islámskému státu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video