Dnešní děti nepoznají soukromí, varoval Snowden | e15.cz

Dnešní děti nepoznají soukromí, varoval Snowden

Snowden údajně využil nabídku azylu ve Venezuele
Snowden údajně využil nabídku azylu ve Venezuele
• 

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden upozornil, že při zachování současného stavu věcí v oblasti sledování elektronické komunikace nebudou mít dnes narozené děti žádnou představu o tom, co je to soukromí.

„Máme v našich kapsách čidla, která zachycují každý náš pohyb. Zamyslete se nad tím, co to může znamenat pro osobní život určité osoby. Dítě, které se dnes narodí, vyroste bez jakékoli představy o soukromém životě. A to je problém, protože soukromý život je důležitý. Soukromý život nám umožňuje stanovovat, kdo jsme a kým chceme být,“ upozornil.

Britská televize Channel 4 odvysílala Snowdenovo alternativní vánoční poselství, v němž Snowden popřál občanům, aby mohli společně dospět k lepší rovnováze a skoncovat s hromadným dohledem.

Snowden: Orwellův román 1984 je slabý odvar ve srovnání s dneškem

„Nedávno jsme se dozvěděli, že naše vlády spolupracovaly na vytvoření mezinárodního špionážního systému, který masově sleduje, cokoli děláme. Britský autor George Orwell nás varoval před nebezpečím takovéhoto druhu dohledu. Přístroje z jeho knih, mikrofony, kamery či televize, které nás sledují, nejsou ničím ve srovnání s tím, co je k dnes k dispozici,“ uvedl Snowden.

„Společně můžeme najít lepší rovnováhu, skoncovat s hromadným dohledem a připomenout vládě, že pokud opravdu chce vědět, co pociťujeme, pak zeptat se na to vyjde levněji než špiclovat. Všem těm, kteří mě poslouchali, děkuji a přeji veselé Vánoce,“ uzavřel.

Vyhrál jsem, uvedl Snowden

Snowden, který světovým médiím poskytl klíčové informace o americkém programu špehování telefonické a internetové komunikace ve světě, v rozhovoru zveřejněným v úterý v listu The Washington Post poznamenal, že považuje svou misi za skončenou. „Pro mě, pokud jde o osobní zadostiučinění, ta mise již skončila,“ řekl Snowden, který se nyní skrývá před americkou justicí v Rusku, kde získal dočasný azyl. „Už jsem vyhrál. Upozorňuji, že jsem nechtěl změnit společnost, ale chtěl jsem společnosti dát šanci se rozhodnout, zda by se sama měla změnit,“ dodal.

The Washington Post uvedl, že během rozhovorů, které v Moskvě trvaly přes dva dny, působil Snowden uvolněně a soustředěně. List také dodal, že jde o jeho první osobní interview od června, kdy Snowden do Ruska přiletěl. Snowden mimo jiné odmítl, že se pokusil NSA zničit. „Pracuji na zlepšení NSA,“ vysvětlil. „Stále pro NSA pracuji. Jsou ale jediní, kdo si to zatím neuvědomili,“ dodal.

Kontroverzní projekt PRISM
V rámci programu PRISM (hranol) americká vláda uplynulých šest let špehovala uživatele internetu po celém světě. Soukromá data o nich jí dobrovolně dodávaly firmy jako Google, Facebook a Apple. Ty se však nařčení brání. Tvrdí, že postupovaly jen podle zákona. Americká tajná služba NSA měla mít přímý přístup k databázím firem. Na projektu spolupracovalo celkem devět technologických firem. Jako první se připojil Microsoft, naposledy na konci roku 2012 Apple. Americký senát o existenci programu věděl a každé tři měsíce mu prodlužoval povolení. Veřejnost o projektu PRISM informoval právě Snowden.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery