Do dalších půjček MMF se kromě EU nikdo nehrne | E15.cz

Do dalších půjček MMF se kromě EU nikdo nehrne

MMF
MMF
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snahu zvýšit objem finančních zdrojů Mezinárodního měnového fondu o dalších minimálně 500 miliard dolarů (asi deset bilionů korun), které mají sloužit hlavně na boj s dopady evropské dluhové krize, zatím jednoznačně podpořila jen Evropská unie. Ostatní země většinou jen zvažují, zda Evropu nedonutit k příslibu dalších úsporných opatření, než bude možné poskytnout fondu další peníze.

V mexické metropoli během čtvrtka a dneška jednali představitelé skupiny největších světových ekonomik G20. Jedním z hlavních témat jejich první letošní schůzky byla právě otázka zvýšení zdrojů MMF. Evropská komise sice vyzvala ostatní země, aby ji podpořily, asijské státy se ale většinou připojily k opatrnému přístupu severoamerických zemí.

Japonsko je připraveno ke zvýšení zdrojů MMF přispět, nejprve chce ale vidět, že Evropa dělá maximum, aby zastavila postup dluhové krize. Čína pouze uvedla, že MMF by se mohl na pomoc zemí G20 spolehnout, sama za sebe ale žádnou pomoc neslíbila.

Chladná reakce asijských zemí přichází po ještě chladnějších reakcích ze Severní Ameriky, především ze Spojených států. Ty mají podobné problémy se zadlužením jako eurozóna a od finanční krize let 2008 a 2009 nemají volných peněz nazbyt.

Činitelé, kteří jednali v Mexiku, nijak nenaznačili, jak se rozhodnou. „Kéž bych tak věděl,“ poznamenal jeden z delegátů, jehož citovala agentura Reuters.

MMF chce až 600 miliard navíc

MMF tento týden sdělil, že potřebuje dalších 500 miliard dolarů na zmírnění dopadů finanční krize. Další peníze potřebuje k tomu, aby mohl poskytnout nové úvěry až za bilion dolarů (zhruba 20 bilionů Kč) těm zemím, které jsou v největších problémech. Některé zdroje tvrdí, že měnový fond si chce zajistit až 600 miliard dolarů, aby měl polštář pro případ, že bude muset poskytnout akutní pomoc.

MMF si přitom o půl bilionu dolarů řekl už před dvěma lety, kdy se chtěl zaměřit na zmírnění dopadů tehdejší finanční krize. Z tehdejšího objemu už fond větší část peněz použil.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video