Do Pirea dojely čtyři tisíce migrantů, jež zastavili na makedonské hranici | E15.cz

Do Pirea dojely čtyři tisíce migrantů, jež zastavili na makedonské hranici

Migranti v řeckém přístavu Pireus
Migranti v řeckém přístavu Pireus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do aténského přístavu Pireus přijelo dnes ráno více než čtyři tisíce migrantů ze severu Řecka, kde chtěli přejít přes makedonskou hranici dál do střední a západní Evropy. Makedonie podle agentury DPA v neděli uzavřela hranice pro migranty z Afghánistánu a pouští dále jen uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Makedonci tento krok zdůvodnili údajným obdobným rozhodnutím Srbska.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas v neděli večer v televizi řekl, že přes pět tisíc lidí čeká na řecké straně makedonsko-řeckých hranic, a neví, kdy a zda bude puštěno dál. Podle řeckého ministra chování Makedonie není v souladu s dohodami z nedávného summitu EU, který podle něj slíbil, že do nového summitu začátkem března zůstanou hranice pro uprchlíky z Iráku, Sýrie a Afghánistánu na balkánské cestě otevřené.

Od začátku roku v Makedonii zaznamenali přes 83 tisíc migrantů; jen asi 20 z nich požádalo o azyl v této balkánské zemi.
Makedonie začala již od poloviny listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze zemí sužovaných válečnými konflikty - ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní, které označuje za „ekonomické migranty“, pohraniční policie do země nevpouští.

Nový proud

Počet migrantů proudících na řecké ostrovy v Egejském moři v posledním týdnu po polevení v zimní období opět zesílil. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se minulý týden jen ve čtvrtek a v pátek na řecké ostrovy dostalo 4600 a 4800 uprchlíků, což je více než dvojnásobek denního průměru, který se od začátku roku pohyboval kolem 1740 lidí.

S nově zvýšeným množstvím tak počet příchozích migrantů v únoru vyskočil na 27 555. Loni v únoru Řecko zaznamenalo 2783 běženců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video