Do Řecka opět přišlo více imigrantů, poprvé během spolupráce Tureckem | E15.cz

Do Řecka opět přišlo více imigrantů, poprvé během spolupráce Tureckem

Uprchlíci na řeckém ostrově Chios
Uprchlíci na řeckém ostrově Chios
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Počet uprchlíků a migrantů, kteří přicházejí na řecké ostrovy, se za poslední měsíc výrazně zvýšil. Agentura Evropské unie pro kontrolu vnějších hranic Frontex dnes informovala, že v srpnu do Řecka dorazilo 3430 lidí, zatímco v červenci jich bylo 2030. Do Itálie pak během srpna přišlo asi 23 tisíc migrantů.

Frontex uvedl, že v případě Řecka jde o „první znatelný meziměsíční nárůst“ od uzavření migrační dohody mezi EU a Tureckem a od zpřísnění kontrol, které na hranici s Řeckem na přelomu zimy a jara zavedla Makedonie. Obě tato opatření prakticky zmrazila migrační tok směřující přes Turecko a Řecko do Evropy. Mezi migranty a běženci jsou nejčastěji lidé ze Sýrie, Pákistánu, Afghánistánu a z Iráku.

Řecko bylo v loňském roce hlavní vstupní branou pro běžence, kteří směřovali do Evropy. Srpnových 3430 osob, které na řecké ostrovy připluly, představuje pouze tři procenta z počtu uprchlíků, se kterými se oblast potýkala loni v srpnu.

Velká většina z celkových 117 900 osob, které se dostaly v letošním roce do Itálie, připlula lodí z Libye. Čísla jsou podle Frontexu podobná, jako tomu bylo v roce 2015.

Jak oznámila italská pobřežní stráž, během dnešního dne se jim podařilo zachránit asi 650 migrantů, na jejich plavidlech nedaleko libyjského pobřeží ale také objevili pět mrtvých těl. Do Itálie nejvíce směřují migranti z Nigérie, Eritreje a Bangladéše, uvedl Frontex.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.