Dopadne na General Motors rekordní pokuta? Firma prý tajila smrtící závadu | E15.cz

Dopadne na General Motors rekordní pokuta? Firma prý tajila smrtící závadu

General Motors
General Motors
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo spravedlnosti USA má podezření, že americká automobilka General Motors (GM) porušila zákon, když zamlčovala technickou závadu na svých vozech, se kterou se spojuje již více než 100 případů úmrtí. Vyšetřovatelé prý jednají o pokutě, která by mohla překonat dosavadní rekordy.

Strany by údajně k dohodě mohly dospět již v létě. O konečné částce se stále jedná, předpokládá se ale, že bude vyšší než 1,2 miliardy dolarů, které loni v USA zaplatila japonská automobilka Toyota Motors za to, že zatajovala problémy vedoucí k nechtěnému zrychlování aut.

S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené o průběhu vyšetřování to napsal list The New York Times (NYT). Byla to zatím nejvyšší pokuta tohoto druhu uvalená v USA na automobilovou společnost.

104 případů úmrtí

GM loni kvůli problémům se zapalováním svolala do servisů miliony vozů. Závadné přepínače u zapalování se za určitých okolností mohly samovolně přesunout ze zapnuté polohy do vypnuté, což zastavilo motor a vyřadilo většinu systémů napájených elektřinou, včetně posilovače řízení, posilovače brzd a airbagů.

Firma se kvůli tomuto problému stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že GM se o potížích s přepínačem dozvěděla už v roce 2001, ale se svoláváním vozů k opravě začala až loni v únoru. Nehody způsobené problémy se zapalováním v automobilech GM se spojují s nejméně 104 případy úmrtí, napsal list NYT.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.