Drama v Kyjevě: demonstranti osvobodili Saakašviliho z vozu tajné policie | E15.cz

Drama v Kyjevě: demonstranti osvobodili Saakašviliho z vozu tajné policie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Přívrženci gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho osvobodili politika z automobilu, v němž ho dnes k výslechu převážela ukrajinská tajná služba SBU. Policie politika zadržela kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací. Několik stovek demonstrantů však jeho převozu bránili vlastním tělem i barikádami na silnici.

Stoupenci Saakašviliho vylomili dveře automobilu a politika z něj vytáhli. "Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho," cituje agentura Reuters slova, která Saakašvili pronesl po svém osvobození.

Zatčení a převozu bývalého spojence ukrajinského prezidenta dnes v Kyjevě bránilo několik set lidí. Během potyček s bezpečnostními složkami utrpělo zranění několik osob, včetně příslušníků policie. Nejméně pět lidí bylo zadrženo.

SBU v bytě gruzínského politika zahájila razii dnes ráno. Podle zdroje agentury Unian se vyšetřování týká financování protivládních mítinků, které politik na Ukrajině organizoval. Na podporu Saakašviliho se před jeho domem sešlo několik stovek jeho stoupenců, kteří se následně střetli s příslušníky bezpečnostních složek. Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Unian několik lidí utrpělo zranění.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla "Ne korupci, ne Porošenkovi" a "Bandu do vězení".

Saakašvili během dnešní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků přitom provolával hesla "Porošenko (je) zloděj a zrádce". Příslušníci bezpečnostních složek politika posléze dostali ze střechy pryč.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat na žádost Porošenka v roce 2015, vztahy politiků však následně ochladly. Saakašvili viní Porošenka z váhavého potírání korupce a klientelismu. V neděli na jeho popud za odvolání Porošenka protestovalo několik tisíc lidí. 

Kyjev se Saakašviliho vydat nechystá

Ukrajina se nechystá vydat gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho do Gruzie. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. Politika dnes kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací zadržela ukrajinská tajná policie SBU. Gruzie dříve Kyjev o vydání exprezidenta žádala kvůli stíhání za údajné zneužití moci.

"Co bude dál (se Saakašvilim)? V současné době nezvažujeme (jeho) deportaci nebo vydání. Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu," citoval list Ukrajinska pravda Lucenka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video