Vzejde další Majdan? Důvěryhodnost ukrajinských politiků klesá, Porošenkovi přibývají odpůrci
Lidé, kteří na přelomu let 2013 a 2014 trávili mrazivé dny i noci na proslulém kyjevském náměstí, mohou mít pocit určitého déjà vu.
Současná situace na politické scéně nápadně připomíná agonii někdejších hrdinů oranžové revoluce. Exprezidentovi Viktoru Juščenkovi a expremiérce Juliji Tymošenkové tehdy sounáležitost dlouho nevydržela. Nyní je nahradili současná hlava státu Petro Porošenko a bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.
Porošenko Saakašviliho povolal na pomoc s reformami, v Gruzii stíhaný politik získal ukrajinské občanství a v roce 2015 se stal oděským gubernátorem. Brzy ale nastal konec dlouholetého přátelství.
Saakašvili před rokem složil funkci šéfa oblasti a obvinil prezidenta z krytí korupčních praktik. Porošenko mu v létě občanství odebral a Saakašvili se v září doslova probil na Ukrajinu s pomocí svých sympatizantů.
Od té doby vede v Kyjevě kampaň proti prezidentovi. Domáhá se změn volebního zákona, protikorupčních opatření i jeho odchodu. Naznačuje přitom, že by se mohl pokusit rozpoutat další masové protesty.
„Pokud nás Porošenko opět nevyslyší a pokusí se koupit si čas, tak jak to činí po celé tři roky, pak se odtud budeme muset přesunout na jiné místo,“ prohlásil v půlce října během demonstrace před parlamentem.
Koncem uplynulého měsíce prezidentovi odpůrci ohlásili blokádu cukrovinkové firmy Roshen. Porošenko ji během svého prezidentství převedl do svěřenského fondu a v ukrajinských médiích se nyní přetřásají okolnosti transakce a jeho údajná snaha vyhnout se platbě daní.
Na politické špici přitom nejde o jediný skandál. Počátkem listopadu v parlamentu neprošel návrh na odvolání ministra vnitra Arsena Avakova, jehož syn byl protikorupčním úřadem obviněn ze zpronevěry státních prostředků. Podle některých názorů je kauza projevem politického boje a Porošenkovy snahy Avakova diskreditovat.
Podívejte se, jak probíhaly protesty a střety na Majdanu:
Pouliční válka v Kyjevě 2014
• Zdroj: reuters

Přestože se demonstrací zatím účastní nanejvýš tisíce lidí, nespokojená s vedením země je většina. Podle říjnového průzkumu Porošenkovi nevěří více než dvě třetiny Ukrajinců.
V případě vlády je situace ještě horší, nedůvěra se blíží ke třem čtvrtinám. Pro politiky není bez rizika, že v protikorupčních protestech hrají velkou roli veteráni z Donbasu. Případná větší aktivizace deprivovaných vysloužilců, kteří by zřejmě dlouho neváhali s použitím násilí, může situaci v zemi vyostřit.